Przeskocz do treści

Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka?

Dzieci nie zawsze są grzeczne. To powie nam każdy rodzic. Zdarza się, że są nieposłuszne, buntują się, a nawet zachowują agresywnie. To wszystko jest normalne i wynika z ich rozwoju. Nie oznacza to jednak, że musimy na to bezczynnie patrzeć i na wszystko dzieciom pozwalać. Wręcz przeciwnie – powinniśmy reagować. Podpowiemy więc dziś, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka!

Spis treści:

  1. Znajdź przyczynę
  2. Wyznacz granice
  3. Wzmacniaj pozytywne zachowania
  4. Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj

Znajdź przyczynę

W życiu dziecka nic nie dzieje się bez przyczyny. Za każdym jego zachowaniem stoi jakieś drugie dno. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z zachowaniami trudnymi dziecka jest zrozumienie jego przyczyn. Powodować może je frustracja, zmęczenie, trudność w wyrażeniu emocji czy pewna niezaspokojona potrzeba np. brak snu. Dopiero gdy poznasz przyczynę negatywnego zachowania dziecka, będziesz mógł spróbować mu zaradzić.

Wyznacz granice

Dzieci nie rozumieją jeszcze do końca, co im wolno, a czego nie. Bez jasnych zasad i granic nie będą wiedziały, czy zachowują się poprawnie. Wyznaczaj więc w domu jasne zasady i przypominaj o nich dziecku. Pamiętaj także, aby konsekwentnie ich przestrzegać i wyciągać ewentualne konsekwencje wobec dziecka. Pamiętaj także, aby je chwalić, jeśli nie łamie ustalonych reguł.

Wzmacniaj pozytywne zachowania

Dzieci uwielbiają nagrody. Zadbaj więc o nagradzanie pozytywnych zachowań, takich jak dzielenie się z innymi, mówienie o swoich emocjach czy spokojne reagowanie, gdy coś nie wyjdzie. Nie musi być to nagroda fizyczna. Małe prezenty oczywiście dobrze się sprawdzą, ale równie dobra będzie pochwała, przytulenie czy wspólne spędzenie czasu.

Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj

Nasze dzieci często nie zdają sobie sprawy, że źle się zachowują. Musimy im wytłumaczyć, że ich zachowanie nie jest właściwe. Rozmowę przeprowadźmy od razu po tym, gdy dziecko się uspokoi. W trakcie trudnej sytuacji nie próbujmy jej prowadzić. Do dziecka nic nie dotrze, a my tylko się zdenerwujemy.
W trakcie rozmowy nazywajmy emocje dziecka po imieniu np. “Rozumiem, że jesteś zły”. Wytłumacz także, dlaczego dane zachowanie jest niewłaściwe np. “Nie wolno bić Jasia, bo jego to boli”. Dzięki temu dziecko zacznie rozumieć, dlaczego jego zachowanie jest złe. Bez podania przyczyny maluch nie zrozumie, czemu nie może się tak zachowywać.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *