Przeskocz do treści

Jak dbać o higienę i zdrowie dziecka?

Dla każdego rodzica bez wątpienia najważniejsze jest zdrowie jego dziecka. Niestety w otaczającym nas świecie na maluszka czyha wiele bakterii i innych drobnoustrojów. Ustrzec możemy go przed nimi, dbając o zasady higieny. Jak więc najlepiej dbać o higienę i zdrowie dziecka? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Higiena jamy ustnej
  2. Czystość skóry i włosków
  3. Higiena intymna
  4. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna
  5. Częste mycie rąk

Higiena jamy ustnej

O higienę jamy ustnej należy dbać już od pojawienia się pierwszego ząbka. Zaopatrzmy maluszka w szczoteczkę oraz pastę i zacznijmy uczyć go szczotkowania. Musimy być w tym bardzo konsekwentni, aby mycie ząbków stało się dla dziecka nawykiem. Pamiętajmy również o profilaktycznych wizytach u dentysty w celu sprawdzenia stanu zębów.

Czystość skóry i włosków

W naturze dzieci leży brudzenie się. Po każdej większej aktywności zachęcajmy więc dziecko do kąpieli. Dzięki temu unikniemy nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale także wysypki i swędzenia skóry. Pamiętajmy, aby do kąpieli używać kosmetyków odpowiednich dla delikatnej skóry dziecka.

Niezwykle ważne jest także dbanie o czystość włosków i skóry głowy dziecka. Gromadzi się tam wiele zanieczyszczeń, przez co skóra zaczyna swędzieć. W konsekwencji może pojawić się nieprzyjemna infekcja. Regularnie myjmy więc skórę głowy i szczotkujmy włoski malucha.

Higiena intymna

Bardzo ważne jest, aby nauczyć dziecko dbać o higienę intymną. Wytłumaczmy mu, w którą stronę powinno się podcierać i jak myć okolice intymne. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które wolą kąpać się bez obecności rodzica.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna

Zdrowy organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, które powinny być dostarczane wraz z dietą. Zadbajmy więc o to, a by posiłki naszego dziecka były wartościowe i różnorodne. W jego diecie powinno być miejsce szczególnie na owoce i warzywa.
Zadbanie o zdrowie, to także regularna aktywność fizyczna. Warto jak najczęściej zachęcać dziecko do ruchu. Najlepsze będą aktywności na świeżym powietrzu, dzięki którym dziecko dodatkowo się dotleni.

Częste mycie rąk

Zarazki, wirusy i pasożyty są wszędzie i chętnie osiądą na dłoniach naszego dziecka. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje. Zachęcajmy więc dziecko do jak najczęstszego mycia rąk. Należy robić to po powrocie do domu, po zabawie, a w szczególności przed jedzeniem. Warto również zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji i w razie potrzeby zdezynfekować ręce dziecka.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *