Wśród ludzi rozróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Informacja o nich zapisana jest w materiale genetycznym. Oczywiście materiał genetyczny jest dokładnie taki sam w każdej komórce budującej dany organizm. Grupy krwi, tak jak wiele innych cech, zapisane są w postaci dwóch alleli. Tak więc grupa A zapisana może być jako AA lub Aa oraz Ab, a grupa B jako BB lub Bb oraz Ba. Grupy AB zapisana mogą być tylko w jeden sposób, a mianowicie AB. Grupa 0 to aa, ab lub bb. Grupa krwi a ojcostwo? Badanie grup krwi jest jednym ze sposobów określania tożsamości ojca dziecka. Niestety czasami nie jest to sposób wystarczający, właśnie ze względu na mnogość zapisów poszczególnych grup.
Czy można wykluczyć ojcostwo na podstawie grupy krwi?
Czy można potwierdzić ojcostwo na podstawie grupy krwi?
Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
Czy możliwe jest, żeby dziecko miało inną grupę krwi niż rodzice?
Czy można wykluczyć ojcostwo na podstawie grupy krwi?
W konkretnych przypadkach istnieje możliwość wykluczenia ojcostwa na podstawie grup krwi. Jeśli np. oboje rodziców mają grupę krwi 0, to dziecko również musi posiadać tę grupę krwi. Innej możliwości w tym przypadku nie ma. Również, gdy zarówno ojciec i matka posiadają krew A lub oboje mają grupę krwi B, nie ma możliwości, aby dziecko miało grupę krwi AB. Istnieje natomiast możliwość, że krew dziecka pozbawiona będzie jakichkolwiek antygenów (grupa krwi 0).
Czy można potwierdzić ojcostwo na podstawie grupy krwi?
Potwierdzanie ojcostwa na podstawie grupy krwi jest możliwe. Szczególną skutecznością cechuje się w przypadku, gdy matka ma grupę krwi 0. Wtedy dziecko powinno posiadać grupę krwi ojca lub również grupę 0. Ale uwaga! Gdy ojciec posiada grupę AB, dziecko może posiadać grupę B, A oraz 0, ale nie AB! Jeśli natomiast matka jest posiadaczką innej grupy krwi niż 0, 100% potwierdzenie ojcostwa rzadko jest możliwe.
Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
Dziecko dziedziczy grupę krwi ZAWSZE po obojgu rodziców. Jeden allel pochodzi z komórki jajowej matki, a drugi z plemnika ojca. W ten sposób grupa krwi dziecka jest mieszanką genów rodziców.
Czy możliwe jest, żeby dziecko miało inną grupę krwi niż rodzice?
Istnieje możliwość, że dziecko będzie miało inną grupę krwi niż rodzice. Taka sytuacja jest jednak możliwa tylko w przypadku, gdy oboje rodzice mają grupę A lub B (ale nie AB!). Okazać się wtedy może, że dziecko ma grupę krwi 0. Jeśli jedno z rodziców ma grupę krwi AB, a drugie A lub B, dziecko również może urodzić się z grupą 0. Takie sytuacje są co prawda rzadsze, ale w pełni możliwe z biologicznego punktu widzenia.
Przeczytaj też: