Przeskocz do treści

Czy autyzm jest dziedziczny?

Autyzm jest zaburzeniem, które nie zostało jeszcze w pełni poznane. Cały czas pojawiają się nowe doniesienia na jego temat. Wiadomo jednak, że podłoże autyzmu jest wieloczynnikowe, a jedną z jego przyczyn są mutacje w genach. Co to oznacza? Czy autyzm jest dziedziczny? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

1. Przyczyny autyzmu
2. Autyzm a geny – czy autyzm jest dziedziczny?
3. Autyzm a czynniki środowiskowe

Przyczyny autyzmu

Przyczyną zaburzeń ze spektrum autyzmu jest nie jeden, a kilka czynników. Na rozwój zaburzenia wpływ mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak infekcje w trakcie ciąży.
U różnych osób autyzm może być spowodowany przez konfigurację różnych czynników. Nie jest to problem zero-jedynkowy. U jednej osoby większy wpływ na rozwój autyzmu mogą mieć geny, a u innych czynniki środowiskowe. Konfiguracja owych czynników może mieć wpływ także na to, jaki będzie przebieg zaburzenia u danego pacjenta.

Autyzm a geny – czy autyzm jest dziedziczny?

Czynniki genetyczne mają ogromny wpływ na rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu. Co chwilę w nauce pojawiają się doniesienia o odkryciu nowej mutacji genetycznej, która może być przyczyną tego zaburzenia. W sumie wiadomo już o 65 genach silnie powiązanych z autyzmem i 200 genach słabiej z nim powiązanych.

O dziedziczeniu zaburzeń ze spektrum autyzmu nie wiadomo jeszcze wiele. Potwierdzono jednak, że predyspozycje genetyczne wywołujące autyzm mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wykryto także, że jeśli nasze dziecko cierpi na autyzm, to prawdopodobieństwo wykrycia zaburzenia u kolejnego potomka jest aż do 30% wyższe.

Mutacje, które mogą powodować zaburzenia ze spektrum autyzmu, nie zawsze są dziedziczne. Mogą one powstać de novo, czyli w sposób spontaniczny. Na powstawanie tego typu mutacji w genach nie mamy żadnego wpływu.

Autyzm a czynniki środowiskowe

Na rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu wpływają również czynniki środowiskowe. Najczęściej są to infekcje w trakcie ciąży lub różnego typu komplikacje ciążowe, takie jak przedwczesny poród czy niedotlenienie.
Mówi się również, że na powstanie autyzmu wpływ może mieć wiek rodziców, krótka przerwa między ciążami oraz niska masa urodzeniowa płodu.

Badanie czynników środowiskowych jest jednak bardzo trudne, dlatego ciężko jest stwierdzić, jaki dokładnie udział mają one w powstawaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *