Przeskocz do treści

Choroba Kawasaki – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

W przebiegu choroby Kawasaki dochodzi do rozwoju zapalenia w obrębie naczyń. Co wywołuje tę przypadłość? Jakie objawy daje choroba Kawasaki u dzieci? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Kawasaki, choroba Kawasaki – co to takiego?
2. Choroba Kawasaki – objawy
3. Choroba Kawasakiego – przyczyny
4. Choroba Kawasaki u dzieci – diagnostyka i leczenie
5. Choroba Kawasaki u dzieci – rokowania

Kawasaki, choroba Kawasaki – co to takiego?

Kawasaki (inaczej choroba Kawasaki, choroba Kawasakiego, zespół Kawasaki) to ostre, uogólnione zapalenie naczyń, które występuje u dzieci w wieku poniżej 5 lat [1] [2]. Ostre zapalenie może dotyczyć tętniczek, żył, a w cięższych przypadkach również worka osierdziowego czy też serca. Najwięcej zachorowań notuje się w Japonii, częstość występowania choroby Kawasaki w tym państwie wynosi 100 nowych przypadków na 100 000 dzieci rocznie [1].

Choroba Kawasaki – objawy

Charakterystyczne objawy choroby Kawasaki to [1] [3]:

• gorączka (powyżej 39°C)
• powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zwykle po jednej stronie,
• zapalenie spojówek bez wysięku ropnego,
• zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, rozwój stanu zapalnego skutkuje tzw. truskawkowym językiem,
• zapalenie gardła i nosa,
• zapalenie stawów, ból oraz obrzęk,
• zmiany skórne (rumień na policzkach, wysypka i łuszczenie się skóry na tułowiu oraz w okolicach krocza).

W przypadku zaobserwowania objawów choroby Kawasaki u dziecka należy się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pediatry.

Choroba Kawasakiego – przyczyny

Przyczyna choroby Kawasaki u dzieci nie jest znana. Przypuszcza się, że na rozwój schorzenia wpływa predyspozycja genetyczna warunkująca nieprawidłowe działanie komórek zapalnych układu odpornościowego oraz niepoznany dotąd czynnik zakaźny, który u osób niepredysponowanych genetycznie nie daje żadnych objawów [2].

Choroba Kawasaki u dzieci – diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie choroby Kawasaki jest stawiane na podstawie objawów klinicznych, dodatkowo wymagane jest rozróżnienie z innymi schorzeniami wieku dziecięcego. Leczenie polega na podawaniu immunoglobulin, kwasu acetylosalicylowego i metyloprednizolonu [1]. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, należy je wdrożyć jak najwcześniej. Natomiast jeśli dojdzie do rozwoju powikłań, konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Choroba Kawasaki u dzieci – rokowania

Choroba Kawasaki u dzieci jest w pełni uleczalna, pod warunkiem że leczenie zostanie wdrożone niezwłocznie po rozpoznaniu schorzenia. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju powikłań, a te z kolei mogą prowadzić do trwałego pogorszenia stanu zdrowia.

Do najczęstszych powikłań po przebytej chorobie Kawasakiego należą dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego [4] [5]:

• zapalenie mięśnia sercowego,
• zapalenie osierdzia,
• zapalenie wsierdzia,
• tętniaki,
• objawy niewydolności serca,
• zmiany w tętnicach wieńcowych, które mogą prowadzić do choroby niedokrwiennej serca lub nawet zawału mięśnia sercowego.

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/143809,choroba-kawasakiego [dostęp: 16.11.2022 r.]

2. https://podyplomie.pl/pediatria/15416,choroba-kawasaki-jako-przyczyna-przewleklej-goraczki [dostęp: 16.11.2022 r.]

3. https://www.sercedziecka.org.pl/wady-serca/kawasaki-23/ https://www.sercedziecka.org.pl/wady-serca/kawasaki-23/

4. Newburger J.W., Takahashi M., Gerber M.A., i wsp. Zaaprobowany raport kliniczny. Rozpoznanie, leczenie i długofalowe postępowanie w chorobie Kawasaki: stanowisko Komitetu ds. Gorączki Reumatycznej, Zapalenia Wsierdzia i Choroby Kawasaki, Rady ds. Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego u Młodocianych American Heart Association. Pediatria po Dyplomie, 2005, 3: 10–15.

5. Szczygielska I., Hernik E., Rutkowska-Sak L. Choroba Kawasaki – dwukrotny nawrót choroby u pięcioletniej dziewczynki. Reumatologia 2008; 46, 5: 300–303

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *