Autyzm to zaburzenie ogólnorozwojowe, które wynika z zakłóceń pracy ośrodkowego układu nerwowego, choć dziś na temat tej choroby wiemy dużo więcej aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu nadal jednak medycyna nie zna dokładnej jej przyczyny. Na wystąpienie autyzmu mają wpływ zarówno czynniki środowiskowe ( przebieg ciąży, komplikacje przy porodzie) jak również genetyka, gdzie zakłada się, że u 1/3 autystyków przyczyna leży właśnie po stronie genów.
Jakie są główne zalety badania na autyzm u dzieci?
Dlaczego niektórzy nie robią badania na autyzm u dzieci?
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badania na autyzm u dzieci?
Czy jest przymus społeczny robienia badania na autyzm u dzieci?
Jakie są główne zalety badania na autyzm u dzieci?
Obecnie medycyna daje wiele możliwości jeżeli chodzi o badania genetyczne pod względem autyzmu między innymi na przykład badanie FRAX -badanie zespołu łamliwego chromosomu X, badanie WES – całościowe badanie egzomu pacjenta. Badanie WES to najnowocześniejsze i najszersze badanie genetyczne, które jest w tej chwili dostępne na światowym rynku. W wielu przypadkach bowiem wykonanie jednego badania genetycznego pod kątem autyzmu może dać ostateczną diagnozę i zakończyć niekiedy wieloletnie poszukiwania rodziców. Poznanie przyczyny pozwala nam uniknąć sytuacji, w której wykonujemy kolejne badania, które nie przynoszą odpowiedzi a odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie, terapia zwiększa szansę dziecka na jego normalny rozwój co dalej daje mu szansę na lepsze dorosłe życie.
Dlaczego niektórzy nie robią badania na autyzm u dzieci?
Jak to zazwyczaj bywa jeżeli chodzi o kwestię genetyki budzi ona również kontrowersje dlatego niektórzy rodzice wybierają inne metody badawcze jak obserwacja psychologiczna, która również odpowiednio przeprowadzona daje efekty ale nie przynosi odpowiedzi na pytanie „skąd wziął się autyzm u mojego dziecka”. Badania genetyczne pod kątem autyzmu są absolutnie bezpieczne dla dziecka, pozostaje oczywiście kwestia finansów, które często mogą przerastać rodziców.
Odbiór społeczny
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badania na autyzm u dzieci?
Każdy rodzic chce aby jego dziecko było zdrowe, co do tego nie ma żadnych wątpliwości . Ponieważ autyzm budzi jeszcze wiele kontrowersji dlatego kobiety mają obawy przed nie tylko samym badaniem lecz bardziej przed diagnozą, nie chcą bowiem usłyszeć, że ich dziecko może mieć autyzm, chorobę do końca jeszcze niezdefiniowaną przez medycynę.
Czy jest przymus społeczny robienia badania na autyzm u dzieci?
Nasza świadomość odnośnie autyzmu jest dużo większa niż kilka lat temu, nadal jednak zdarza się dość często postrzegać dzieci autystyczne jako niesubordynowane, niegrzeczne, takie, które zachowują się w określony sposób bo rodzice na to pozwalają a nie dostrzegamy tego, że jest to objaw choroby właśnie, dlatego jest jeszcze wiele do zrobienia jeżeli chodzi o odbiór tej choroby przez społeczeństwo. Nie zauważamy w społeczeństwie presji nad badaniami dzieci z autyzmem, ale niewątpliwie jest w tym obszarze jeszcze wiele do zrobienie jeżeli chodzi o edukację, podnoszenie świadomości i uwrażliwienie, że takie dzieci żyją wśród nas.