Przeskocz do treści

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – jakie testy warto wykonać?

Rak jelita grubego najczęściej wykrywany jest w momencie, w którym nie ma już szans na skuteczne leczenie. Na szczęście nie zawsze kończy się to w ten sposób. Wielu pacjentom udało się uniknąć takiego losu dzięki badaniom profilaktycznym na raka jelita grubego. Które z nich warto wykonać, aby wykryć chorobę? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – dlaczego są tak istotne?
  2. Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – kolonoskopia
  3. Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – test FIT
  4. Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – test ColoAlert

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – dlaczego są tak istotne?

Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Rozwija się ona niemal bezobjawowo. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, kiedy za późno jest już na skuteczne leczenie. Największą szansę na wykrycie choroby odpowiednio wcześnie są badania profilaktyczne na raka jelita grubego.

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego zalecane są każdej osobie, która ukończyła 50 rok życia[1]. Zaliczamy do nich kolonoskopię, test FIT oraz nieinwazyjny test ColoAlert.

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – kolonoskopia

Kolonoskopia to podstawowe badanie profilaktyczne na raka jelita grubego. Dzięki niemu lekarz może przyjrzeć się jelitu od środka. Jest to możliwe poprzez wprowadzenie do odbytu pacjentka giętkiej rurki z kamerą. Pozwala to na szybkie wykrycie zmian nowotworowych i wprowadzenie koniecznego leczenia[2].

Kolonoskopia jest badaniem o bardzo wysokiej skuteczności. Niestety mimo tego pacjenci niechętnie się na nie zgłaszają. Obawiają się oni bólu i dyskomfortu. Jest to zupełnie niepotrzebne, ponieważ kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – test FIT

Test FIT to badanie na obecność krwi utajonej w kale. Może być to jeden z objawów raka jelita grubego. Krew utajona w kale nie występuje jednak u każdej osoby z tym nowotworem. Test FIT nie powinien być więc jedynym badaniem profilaktycznym na raka jelita grubego, które wykonamy.

Badania profilaktyczne na raka jelita grubego – test ColoAlert

Aktualnie pacjenci zdecydować mogą się także na innowacyjne badanie profilaktyczne na raka jelita grubego – test ColoAlert. Jest to nowoczesne badanie, które wykonuje się jedynie na podstawie próbki kału. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonanie tego badania jest także bardzo komfortowe dla pacjenta, ponieważ niezbędną próbkę pobrać możemy we własnej łazience.
ColoAlert jest badaniem profilaktycznym o bardzo wysokiej skuteczności. Jest ona porównywalna do kolonoskopii. Według badań czułość tego testu wynosi 85%, a specyficzność 92% .

Źródła:

  1. https://www.zwrotnikraka.pl/badania-przesiewowe-rak-jelita-grubego/
  2. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *