Przeskocz do treści

Badania metaboliczne – wykrywanie wrodzonych chorób genetycznych

Choroby metaboliczne, to zaburzenia, który hamują metabolizm człowieka, jednocześnie zatrzymując w organizmie wszystkie niepożądane produkty uboczne. Zaburzenia te najczęściej spowodowane są wrodzonym niedoborem enzymów. Choroby te są dziedziczone genetycznie i mogą występować zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Objawy chorób widoczne są najczęściej w początkowych miesiącach i latach życia i mogą objawiać się, jako ostre powikłania – gorączka, wymioty, zaburzenia świadomości, a także w postaci łagodniejszej – opóźnienia rozwoju psychoruchowego czy hipotonii mięśniowej. 

Jakie choroby wykrywają badania metaboliczne u dzieci?
Ile kosztują badania metaboliczne u dzieci?
Kiedy zrobić badania metaboliczne u dzieci?
Na czym polegają badania metaboliczne u dzieci?

Jakie choroby wykrywają badania metaboliczne u dzieci?

Choroby metaboliczne powstające u dzieci to choroby wrodzone, które można wykryć za pomocą badań przesiewowych noworodków. Choroby metaboliczne u dzieci, określane także mianem bloków metabolicznych, które można wykryć za pomocą odpowiednich badan to:

  • galaktozemia – brak zdolności do przemiany galaktozy ( składnika laktozy),
  • fenyloketonuria – zaburzenia równowagi aminokwasowej,
  • mukopolisacharydoza,
  • lipidoza,
  • cukrzyca,
  • inne choroby genetyczne.

Choroby te powodują zaburzenia przemiany białek i aminokwasów, węglowodanów, lipidów, mineralno – wodnych, itp.

Ile kosztują badania metaboliczne u dzieci?

Badania metaboliczne uzależnione są od wielu czynników. Na ich koszt mają wpływ rodzaj badania, czas i miejsce ich wykonania, dodatkowe usługi oraz jakość badania. Podstawowe badania i parametry to koszt od kilkudziesięciu złotych. Jednak warto zwrócić uwagę na całe zestawy i pakiety badań, które wykrywają ponad 80 chorób wrodzonych. Koszt pakietów dających niezawodne wylinki to nawet cena do 3500 zł.

Kiedy zrobić badania metaboliczne u dzieci?

Badania metaboliczne u dzieci wykrywalne są już na etapie prenatalnym. Możliwość ich wykrycia istnieje zatem jeszcze podczas ciąży. Badania można także wykonać u noworodków i niemowlaków. Profilaktyczne badania przeprowadzone w jak najwcześniejszym stadium – np. w pierwszej dobie życia, dają możliwość łatwiejszego leczenia i terapii, a także minimalizują postęp zaburzeń. Badania można wykonać również w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, mogących sugerować choroby metaboliczne.

Na czym polegają badania metaboliczne u dzieci?

Badania metaboliczne u dzieci to testy prowadzone przez specjalistyczne instytucje. Najbardziej skutecznym i wiarygodnym jest test DNA, który wykrywa 87 chorób, związanych z wrodzonymi wadami genetycznymi w tym metabolicznymi. Test taki polega na pobraniu próbki wymazu z policzka lub innego materiału genetycznego. Jest on bezbolesny, nieinwazyjny, prosty i szybki do wykonania.