Przeskocz do treści

Autyzm – badania prenatalne mogą go wykryć

Autyzm jest zaburzeniem, które zwykle diagnozuje się dopiero w wieku szkolnym, a nawet później. Wcześniej objawy są na tyle delikatne, że bardzo ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Niedawno odkryto, że w niektórych przypadkach autyzm można zdiagnozować jeszcze przed porodem. Umożliwiają to badania prenatalne.

Spis treści:

1. Jak badania prenatalne mogą wykryć autyzm?
2. USG połówkowe a diagnoza autyzmu

Jak badania prenatalne mogą wykryć autyzm?

Dawniej myślano, że autyzm najwcześniej można zdiagnozować u dwulatka. Właśnie wtedy mogą zacząć pojawiać się pierwsze bardziej charakterystyczne objawy. Okazuje się, że nie jest to prawda w każdym przypadku. Tezę tę obalali naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznego Soroki w Izraelu. Wykazali oni, że autyzm możemy wykryć już w trakcie USG połówkowego, które przeprowadza się w drugim trymestrze ciąży.
Naukowcy z Izraela swoje wnioski wyciągnęli na podstawie porównania zdjęć USG. Analizowali oni fotografie:

● 229 dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu
● 201 zdrowych dzieci, u których rodzeństwa zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu
● 229 zdrowych dzieci

Badanie wykazało, że u 30% dzieci z autyzmem widoczne są nieprawidłowości w budowie serca, nerek i mózgu. U pozostałych dwóch badanych grup tego typu anomalii wykryto trzy razy mniej. W ten sposób Izraelscy naukowcy dowiedli, że zaburzenia ze spektrum autyzmu rozwijają się już w życiu płodowym. Obala to całkowicie tezę, że jego przyczyną mogą być szczepienia. Są one całkowicie bezpieczne i nie mają z autyzmem żadnego związku.

USG połówkowe a diagnoza autyzmu

Autyzm w trakcie ciąży może zostać wykryty jedynie w trakcie USG połówkowego. Jest to badanie prenatalne, które wykonuje się w II trymestrze ciąży, najczęściej między 18 a 22 tygodniem. Na tym etapie ciąży lekarz może dokładnie ocenić budowę mózgu, serca oraz nerek, dzięki czemu może wykryć oznaki autyzmu.

USG połówkowe jest badaniem prenatalnym, które pozwala wykryć także inne zaburzenia. Dzięki niemu zdiagnozować można m.in. rozszczep kręgosłupa, wady serca czy zespół Downa (trisomia chromosomu 21). Tak wczesne wykrycie autyzmu i innych wad wrodzonych pozwoli na natychmiastowe wdrożenie leczenia autyzmu po urodzeniu. Dzięki temu przebieg zaburzenia będzie łagodniejszy, a dziecku będzie się żyło łatwiej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *