Przeskocz do treści

Autyzm a mowa – jak zaburzenia autystyczne wpływają na rozwój mowy dziecka?

Jednym z objawów autyzmu są zaburzenia mowy. Dzieci z tym zaburzeniem mogą mieć różnego typu problemy z porozumiewaniem się. To, jak funkcjonuje mowa u dzieci z autyzmem, zależy od wielu czynników. Sprawdź, jak dokładnie mogą wyglądać problemy z porozumiewaniem się u autystyków!

Spis treści:

  1. Mowa dziecka autystycznego
  2. Autyzm a mowa – deficyty ilościowe
  3. Autyzm a mowa – deficyty jakościowe
  4. Autyzm a mowa – deficyty w pragmatycznym użyciu języka

Mowa dziecka autystycznego

Problemy z mową i komunikacją są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wynika to z ograniczonych kompetencji społecznych i braku zrozumienia potrzeby komunikacji. Problemy w tym obszarze mogą być wywołane deficytami ilościowymi, deficytami jakościowymi lub deficytami w pragmatycznym użyciu języka.

Autyzm a mowa – deficyty ilościowe

Mowa dziecka z autyzmem już od pierwszych lat życia może nie rozwijać się prawidłowo. Już u niemowlaka zauważyć możemy pierwsze niepokojące sygnały, takie jak niereagowanie na głos matki czy niewyrażanie swoich potrzeb i emocji za pomocą krzyku i płaczu. U starszych dzieci zauważyć możemy problemy z kierowanymi do nich polecaniami oraz wyrażaniem swoich potrzeb. Pojawić może się również opóźnienie mowy oraz bardzo ograniczona gestykulacja.

Autyzm a mowa – deficyty jakościowe

Mowa u dzieci z autyzmem może być obarczona deficytami jakościowymi. Może oznaczać to problemy z używaniem zaimków osobowych, opanowaniem struktur gramatycznych czy prawidłową odmianą czasowników i rzeczowników. Dzieci z autyzmem miewają także trudności w budowaniu dłuższych wypowiedzi.

Jednym z najczęstszych zaburzeń mowy u dzieci w spektrum autyzmu jest echolalia. Dzieci z tym problemem powtarzają zasłyszane wcześniej słowa lub całe zdania. Najczęściej dzieci powtarzają wypowiedzi najbliższych, ale zdarza się także powtarzanie słów czy zdań z bajek. Pojawić mogą się również problemy z rozumieniem metafor, sarkazmu i innych abstrakcyjnych wypowiedzi. Wynika to z faktu rozumienia wszystkiego dosłownie.

Autyzm a mowa – deficyty w pragmatycznym użyciu języka

U autystyków częste są również problemy z pragmatycznym użyciem języka. Mogą one przyjąć formę:

  •  Unikania komunikowania się z innymi ludźmi
  • Problemów z naprzemiennym wysławianiem się
  • Trudności w używaniu i rozumieniu akcentu czy intonacji wypowiedzi
  • Problemów z odczytywaniem intencji innych osób
  • Reagowaniem adekwatnym do sytuacji
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *