Niemowlę a upały: Jak dbać o niemowlę, gdy jest gorąco?
Gorące, letnie miesiące pozwalają na dostarczanie dzieciom wielu atrakcji na zewnątrz. Rodzice jednak muszą pamiętać, że niemowlę, a upały to niebezpieczne połączenie. Malutkie dzieci szybciej się odwadniają i przegrzewają. Sprawdź jak dbać o niemowlę, aby wysokie temperatury mu nie zaszkodziły.
Spis treści
Niemowlę a upały – co zmienić w codziennej pielęgnacji, gdy jest gorąco?
Niemowlęta są bardziej narażone na poparzenia od słońca oraz przegrzanie. Ich skóra jest delikatna i zawiera mało gruczołów potowych. Dlatego w upalne dni należy często sprawdzać, czy maluszek nie ma spoconego ciała (włosów, karku, brzuszka, pachwin). Do szafy najlepiej od razu odłożyć ciemne i nieprzepuszczające powietrza ubranka oraz ciepłe kocyki. Dziecko może mieć od nich potówki. W domu lub w wózku maluszek może być nawet w samej pieluszce. Na spacer z dzieckiem najlepiej wybrać się albo przed godziną 10, albo po godzinie 17. Powietrze jest wtedy nieco chłodniejsze, ale nawet wtedy niemowlę powinno być większość czasu w cieniu. Dziecko musi mieć też na głowie przewiewną czapeczkę, która chroni też oczy i kark. Niemowlę musi dużo pić. Dzieci karmionych piersią na żądanie nie trzeba dopajać. Pokarm mamy w trakcie upałów zawiera więcej wody i doskonale gasi pragnienie. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym, powinny pić także inne płyny (najlepiej wodę źródlaną). W upalne dni należy częściej zmieniać pampersy. Tylko w ten sposób da się uniknąć nieprzyjemnych dla dziecka odparzeń. Dobrze jest jak najczęściej zostawiać maluszka na golasa, np. na podkładzie do przewijania.
Niemowlę a upały – jak rodzice nieświadomie szkodzą dzieciom?
Niestety nadal się zdarza, że rodzice w upalne dni zostawiają śpiące niemowlęta w samochodzie. Planowo tylko na kilka minut, ale ten czas często się wydłuża, ponieważ np. jest długa kolejka do kasy, rodzic się zagada ze znajomymi. Czasami dochodzi do tragedii – śmierci dziecka w wyniku przegrzania. Dużym, a często spotykanym błędem, jest przykrywanie gondoli wózka pieluszką lub inną tkaniną. Ma to chronić brzdąca przed słońcem. Dorośli nie wiedzą jednak, że nawet cienki materiał powoduje mocne ograniczenie cyrkulacji powietrza i szybki wzrost temperatury w środku (do 40 stopni Celsjusza i więcej). Maluszkowi jest bardzo gorąco i nie może swobodnie oddychać. Znacznie lepszą ochronę przed słońcem stanowi parasolka. Niemowlęta nie powinny też w upały przebywać na otwartej, mocno nasłonecznionej przestrzeni, np. na plaży. Skóra tak małego dziecka bardzo łatwo ulega oparzeniom, a dziecko jest narażone na udar słoneczny. Jeżeli chcemy np. zabrać maluszka nad jezioro, nad morze – wybierajmy miejsca osłonięte przez drzewa.