Przeskocz do treści

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka?

Każdej przyszłej mamie proponuje się wykonanie badań prenatalnych. Dzięki nim u płodu wykryć można różnego typu wady wrodzone. Wiele ciężarnych obawia się jednak, czy ich wykonanie nie zaszkodzi dziecku. Jak to jest naprawdę? Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – rodzaje
  2. Badania prenatalne nieinwazyjne – czy są bezpieczne dla dziecka?
  3. Badania prenatalne inwazyjne – czy są bezpieczne dla dziecka?

Badania prenatalne – rodzaje

Badania prenatalne dzielą się na testy nieinwazyjne oraz inwazyjne. Pierwszy z nich to badania w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. W ich trakcie nie ingeruje się w środowisko płodu, dlatego nie mogą one wywołać żadnych powikłań. Badania inwazyjne z kolei wymagają pobrania próbki z otoczenia płodu. Wiążą się więc z niewielkim ryzykiem komplikacji. Wykonuje się je jednak jedynie w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku testu nieinwazyjnego.

Badania prenatalne nieinwazyjne – czy są bezpieczne dla dziecka?

Nieinwazyjne badania prenatalne w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu dziecka i jego matki. Są to testy przesiewowe, dlatego mogą wykryć jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady. Ich nieprawidłowy wynik wymaga więc dalszej diagnostyki.
Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

  •  USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, dzięki któremu u płodu wykryć można m.in. zespół Downa czy wady serca
  •  Test PAPP-A – to badanie biochemiczne wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. W jego zakres wchodzi zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  •  Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – są to nieinwazyjne testy o wysokiej czułości. Na podstawie próbki krwi ciężarnej można wykryć w nich wiele różnych wad wrodzonych. Do takich testów zaliczamy m.in. NIFTY pro czy Prenatal testDNA.

Badania prenatalne inwazyjne – czy są bezpieczne dla dziecka?

Badania inwazyjne są testami rozstrzygającymi. Otrzymamy po nich jednoznaczną diagnozę. Wiążą się one jednak z pobraniem próbki z otoczenia płodu. W konsekwencji powstaje ryzyko rozwoju powikłań. Jest ono jednak niewielkie – wynosi około 1%.
Wśród badań prenatalnych inwazyjnych wymienić można:

  •  Amniopunkcję – pobiera się do niej próbkę płynu owodniowego
  •  Biopsję kosmówki – w tym przypadku niezbędne jest pobranie fragmentu kosmówki
  •  Kordocentezę – do jej przeprowadzenia potrzebna jest próbka krwi pępowinowej
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *