Marihuana lecznicza – badania i skutki uboczne
Marihuana lecznicza to coraz popularniejszy, ale wciąż kontrowersyjny sposób leczenia. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do łagodzenia przewlekłego bólu. Niestety, tak jak w przypadku innych leków, skutki uboczne mogą pojawić się po zażyciu marihuany leczniczej. Badania pozwolą nam sprawdzić, czy mogą one pojawić się także u nas. Sprawdź, jakie to badania i kiedy warto je wykonać!
Spis treści:
1. Leczenie marihuaną leczniczą
2. Marihuana lecznicza – skutki uboczne
3. Marihuana lecznicza – badania
Leczenie marihuaną leczniczą
Marihuana lecznicza to alternatywna metoda leczenia. Oznacza to, że stosuje się ją tylko w przypadku, gdy inne sposoby terapii zostały sprawdzone i nie przyniosły oczekiwanego skutku. Wprowadzenie leczenia marihuaną leczniczą powinno być więc przemyślane i uzasadnione.
Marihuana lecznicza najczęściej jest stosowana przez pacjentów cierpiących na przewlekły ból, który może pojawić się m.in. w przypadku chorób nowotworowych. Wykorzystuje się ją także w terapii padaczki, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, a nawet depresji.
Leczenie marihuaną leczniczą przeprowadza się w formie waporyzacji. Jest to forma inhalacji. Do waporyzatora wystarczy włożyć susz, który należy w nim podgrzać w odpowiedniej temperaturze. Pozwala to na inhalację odpowiednich substancji. Cały proces waporyzacji zostanie dokładnie wytłumaczony pacjentowi podczas wizyty lekarskiej.
Marihuana lecznicza – skutki uboczne
Niestety leczenie marihuaną leczniczą nie jest wskazane każdemu. Substancja ta może wywołać skutki uboczne, takie jak:
● Podrażnienie gardła
● Suchość w jamie ustnej
● Kaszel
● Senność i zmęczenie
● Problemy z koncentracją
● Trudności z utrzymaniem równowagi
● Zaburzenia pamięci
● Brak apetytu
● Brak motywacji
● Tachykardia, czyli częstoskurcz serca
Wymienione skutki uboczne pojawiają się głównie u osób ze zwiększoną wrażliwością na marihuanę leczniczą.
Marihuana lecznicza – badania
Obawiasz się, czy marihuana lecznicza jest na pewno dla Ciebie bezpieczna? Jest sposób, aby to sprawdzić. Jest nim badanie wrażliwości na ten lek. Polega ono na analizie genów związanych z odpowiedzią organizmu na marihuanę leczniczą. Dzięki temu możemy wykryć zwiększoną wrażliwość na lek, która może spowodować skutki uboczne. Badanie może również ujawnić zmniejszoną wrażliwość na lek, przez którą marihuana lecznicza może nie być skuteczna.