Zadbaj o swoje jelita: nieinwazyjny test na raka jelita grubego
Rak jelita grubego jest chorobą, którą wykrywa się zdecydowanie za późno. Jedną z przyczyn tego problemu jest dość krępująca diagnostyka, w której trakcie wykonuje się głównie kolonoskopię. Rozwiązaniem tej sytuacji jest nieinwazyjny test na raka jelita grubego ColoAlert ®. Dowiedz się, jak się go wykonuje!
Spis treści:
- Dlaczego warto wykonać test na raka jelita grubego?
- Standardowa diagnostyka raka jelita grubego
- ColoAlert ® – nieinwazyjny test na raka jelita grubego
Dlaczego warto wykonać test na raka jelita grubego?
Rak jelita grubego jest podstępną chorobą, którą najczęściej wykrywa się za późno. Z tego powodu rocznie w Polsce umiera nawet 12 000 osób[1] . Dzieje się tak, ponieważ wykrywa się go w zbyt zaawansowanym stadium. Wcześniejsze rozpoznanie daje niemal 100% szans na wyleczenie choroby.
Standardowa diagnostyka raka jelita grubego
Standardowym badaniem wykonywanym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to dość niekomfortowe badanie. W konsekwencji wielu pacjentów woli go uniknąć. Przekłada się to na zbyt późną wykrywalność raka jelita grubego.
Kolonoskopia to badanie, które pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego. Dzięki temu może on sprawdzić, czy w jego obrębie nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany, takie jak polipy czy guzy. Jest ona wykonywana poprzez wprowadzenie do odbytu specjalnej rurki z kamerą. To właśnie sposób wykonania tego badania zwykle krępuje pacjentów.
Kolonoskopia jest badaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania. W dniu badania pacjent musi spożyć aż cztery litry specjalnej zawiesiny mającej powodować wodniste wypróżnienie. Przygotowania należy jednak zacząć już kilka dni przed badaniem – przez ten czas pacjent musi stosować lekkostrawną dietę.
ColoAlert ® – nieinwazyjny test na raka jelita grubego
Kolonoskopia nie jest już jedynym testem diagnostycznym w kierunku raka jelita grubego. Osoby, które z pewnych powodów nie chcą jej wykonywać, mają alternatywę. Jest nią test na raka jelita grubego – ColoAlert ®. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału, dzięki czemu badanie jest nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta. Próbkę pobrać możemy nawet we własnej łazience.
Dokładność testu ColoAlert ® porównywalna jest z kolonoskopią. Czułość badania szacuje się na 85%, a specyficzność na 92% [2]. Jest to możliwe dzięki przeprowadzeniu analizy próbki pod kątem czterech składowych:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale
- Mutacja w genie KRAS charakterystyczna dla raka jelita grubego
- Mutacja w genie BRAF charakterystyczna dla raka jelita grubego
- Krew utajona w kale
Musimy jednak pamiętać, że test ColoAlert ® nie zastąpi kolonoskopii. Jest on jednak jej świetnym uzupełnieniem. Test warto wykonać na początku diagnostyki jeszcze przed kolonoskopią. Jeśli jednak wykaże on pewne nieprawidłowości, to nie uda nam się jej uniknąć.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730.