Epilepsja fotogenna oraz inne odmiany padaczki odruchowej
Jedną z form padaczki u dzieci jest epilepsja odruchowa. Stanowi ona mniej więcej 7% wszystkich przypadków padaczki. Jej cechą charakterystyczną jest atak choroby pod wpływem ściśle określonego bodźca, np. dzwonka telefonu, gorącej wody, rozbłysku światła. Najczęściej diagnozowaną formą padaczki odruchowej jest epilepsja fotogenna.
Spis treści:
- Epilepsja fotogenna – co prowokuje napad?
- Objawy epilepsji fotogennej
- Padaczka fotogenna – jak zapobiegać atakom?
- Inne odmiany epilepsji odruchowej
Epilepsja fotogenna – co prowokuje napad?
Epilepsja fotogenna jest wynikiem niekorzystnych zmian w genach. Pierwsze objawy można zauważyć u dzieci od 6 do 15 roku życia. Atak epilepsji rozpoczyna się z powodu podrażnienia oka przez gwałtownie powtarzające się i zmieniające bodźce świetlne, czyli m.in.:
• światło słoneczne, które nagle pojawia się między drzewami w trakcie jazdy samochodem;
• rozbłyski kuli na sali dyskotekowej;
• oglądanie telewizji i granie w gry na komputerze;
• czarno-białe pola na szachownicy oraz inne wzory geometryczne.
Napad padaczki nie musi występować za każdym razem, gdy oczy pacjenta zostaną podrażnione przez światło. Dużo zależy od stanu ogólnego pacjenta, np. ryzyko ataku wzrasta przy infekcjach i zmianach hormonalnych.
Objawy epilepsji fotogennej
Atak padaczki fotogennej następuje przeważnie w formie:
• ataku mioklonicznego – pacjent nagle zgina albo prostuje kończyny, upada lub upuszcza przedmioty na podłogę;
• ataku toniczno-klonicznego – chory doznaje skurczu wszystkich mięśni i upada. Ponadto może też przygryźć sobie język, zsinieć. Pojawiają się drgawki.
Epilepsja fotogenna ma czasami nietypowe oznaki, np. bóle brzucha, bóle głowy i migreny.
Padaczka fotogenna – jak zapobiegać atakom?
Osoby cierpiące na tę przypadłość muszą unikać kontaktu siatkówki oka z ostrym i migotliwym światłem. Pomaga w tym noszenie okularów słonecznych z polaryzacją. Bezpieczeństwo w trakcie korzystania z komputera albo telewizora zwiększy zachowanie odległości minimum 2 metrów od ekranu. Bardzo ważna jest ścisła współpraca między pacjentem a lekarzem w trakcie dobierania i przyjmowania leków przeciwpadaczkowych. Nadwrażliwość na światło zmniejsza się wraz z wiekiem i ok. 30 roku życia już rzadko daje o sobie znać.
Inne odmiany epilepsji odruchowej
1. Padaczka somatosensoryczna – napad padaczki następuje w wyniku odczuwania bólu, dotyku ukłucia albo uścisku, ciepłej albo gorącej wody;
2. Padaczka audiogenna – atak determinowany jest przez bodźce dźwiękowe, np. odgłos pociągu, dzwonka telefonu, syreny alarmowej, słuchanie muzyki;
3. Padaczka „z zaskoczenia” – objawy padaczki obserwuje się po niespodziewanym wystąpieniu różnych bodźców: słuchowych, wzrokowych, proprioceptywnych. Rozpoznaje się ją u dzieci z uszkodzonym układem nerwowym.