Czy pomidorowa gorączka jest niebezpieczna dla dzieci?
Pomidorowa gorączka to choroba zakaźna, która aktualnie rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Z biegiem czasu może ona dotrzeć także do innych krajów, a w tym do Polski. Nie ma tutaj aktualnie powodu do paniki, ale rodzice powinni dowiedzieć się, jak można rozpoznać objawy pomidorowej grypy u dzieci. Przeczytasz o tym w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
1. Czym jest pomidorowa gorączka?
2. Objawy pomidorowej grypy
3. Pomidorowa grypa u dorosłych
4. Powikłania pomidorowej grypy
5. Leczenie pomidorowej grypy
Czym jest pomidorowa gorączka?
Pomidorowa gorączka to nowa choroba zakaźna. Jest ona nazywana także pomidorową grypą. Jej pierwszy przypadek odnotowano w maju 2022 roku, a w lipcu było ich już 80. Wszystkie przypadki zakażenia pomidorową gorączką zostały odnotowane w Indiach.
Pomidorowa gorączka atakuje głównie dzieci do 5 roku życia. Do chwili obecnej nie potwierdzono, skąd dokładnie wzięła się ta choroba. Specjaliści twierdzą, że może ona być powikłaniem po zakażeniu chorobą tropikalną chikungunya lub po gorączce denga.
Objawy pomidorowej grypy
Pomidorowa grypa objawia się bardzo podobnie do częstego przeziębienia i infekcji wirusowej. Najczęściej w trakcie zakażenia u dzieci pojawia się:
● Osłabienie
● Gorączka
● Kaszel
● Biegunka
● Bóle głowy
● Bóle mięśniowe
● Nudności i wymioty
Pomidorową gorączkę od zwykłej infekcji odróżnia fakt pojawienia się czerwonych pęcherzy i wykwitów na skórze dziecka. Niektóre z nich są dość spore. Swoim rozmiarem mogą przypominać pomidora, dlatego chorobę tę nazywa się pomidorową grypą. Pęcherzom na skórze towarzyszyć może ból i swędzenie.
Pomidorowa grypa u dorosłych
Do tej pory nie odnotowano przypadków pomidorowej grypy u dorosłych. Nie wyklucza to jednak możliwości zarażenia się. Według specjalistów choroba ta u osób dorosłych może mieć cięższy przebieg niż u dzieci.
Powikłania pomidorowej grypy
Jak na razie nie zaobserwowano żadnych powikłań u dzieci, które przebyły zakażenie pomidorową gorączką. Nie można jednak określić, czy nie pojawią się one w przyszłości. Choroba ta nie została jeszcze dostatecznie poznana, dlatego na informacje o możliwych powikłaniach musimy zaczekać.
Leczenie pomidorowej grypy
W przypadku zakażenia pomidorową gorączką stosuje się leczenie objawowe. Chorym dzieciom podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zalecana jest także 7-dniowa izolacja, nawadnianie organizmu oraz wypoczynek. Rodzice powinni również zwracać uwagę na to, czy ich dziecko nie rozdrapuje powstałych na skórze pęcherzy.
Pomidorowa gorączka rozprzestrzenia się głównie w dużych skupiskach dzieci np. grupach przedszkolnych. Dzieci nie zawsze przestrzegają zasad higieny, co bardzo ułatwia wirusowi rozprzestrzenianie się. W ramach profilaktyki warto przypominać dziecku o częstym myciu i dezynfekcji rąk oraz przestrzec je przed wymianą zabawek i innych przedmiotów z innymi maluchami. Takie zachowanie zmniejszy szanse zachorowania na pomidorową grypę i inne choroby zakaźne.