Ssanie kciuka u niemowlaka – jak oduczyć ssać kciuka?
Niemowlę ssie kciuk? Jest to całkowicie normalne do 2 roku życia. Odruch ten maluszkom pozostaje maluszkom po życiu płodowym. Rodzice powinni jednak obserwować, w jakich sytuacjach dziecko ssie kciuk. Może być to sygnał stresu czy znudzenia. W razie potrzeby warto także wiedzieć, jak oduczyć ssania kciuka.
Spis treści:
1. Skąd się bierze ssanie kciuka u niemowlaka?
2. Czy ssanie kciuka to powód do niepokoju?
3. Ssanie kciuka – konsekwencje
4. Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?
Skąd się bierze ssanie kciuka u niemowlaka?
Ssanie kciuka to nawyk, który pozostał dziecku po życiu płodowym. Maluszek już w 20 tygodniu ciąży wkłada do buzi kciuk i zaczyna go ssać. W ten sposób przygotowuje się do jedzenia i picia poza organizmem mamy. Po porodzie dzieci zwykle porzucają kciuk dla piersi. Większość z nich przypomina sobie o nim około 5 tygodnia po porodzie. Nawyk ten może pozostać dzieciom na długo. Ssanie kciuka u dorosłego również może się pojawić.
Dziecko ssie kciuk głównie w celu rozładowania napięć emocjonalnych. W ten sposób maluch próbuje się uspokoić i poradzić sobie ze stresem, który może pojawić się już w tak młodym wieku.
Ssanie kciuka dla dziecka to także forma poznawania świata. Niemowlaki wkładają do buzi wszystko, co wpadnie im w ręce. Na początku ich ofiarą pada kciuk i inne paluszki. W ten sposób dzieci poznają swoje ciało.
Czy ssanie kciuka to powód do niepokoju?
Ssanie kciuka uchodzi za całkowicie normalny nawyk u dzieci do drugiego roku życia. Nie powinniśmy się więc nim wtedy zbytnio martwić. Warto jednak obserwować, kiedy dziecko ssie kciuk. Zastanówmy się, czy w życiu dziecka nie pojawił się jakiś nowy powód do stresu. Może to być np. pójście do żłobka lub powrót mamy do pracy.
Ssanie kciuka u niemowląt może pojawić się także jako sygnał niezaspokojonej potrzeby. Dziecko może w ten sposób komunikować m.in. to, że jest głodne czy znudzone.
Ssanie kciuka – konsekwencje
Ssanie kciuka przez niemowlaka może mieć swoje konsekwencje. Najczęstszą z nich są wady wymowy i zgryzu. Narażone są na nie dzieci starsze niż dwa lata. Wcześniej ssanie kciuka to nawyk, który wynika z fizjologii maluszka. Nie powoduje on żadnych powikłań. Starsze dziecko ssące kciuk warto zabrać do neurologopedy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wszelkich nieprawidłowości.
Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?
Zanim zaczniemy szukać porad, jak oduczyć dziecko ssać kciuk, zastanówmy się, czy naprawdę musimy to robić. Do drugiego roku życia nie ma takiej potrzeby. Dopiero później możemy pomóc dziecku pozbyć się tego nawyku.
Pierwszym krokiem do oduczenia ssania kciuka jest obserwacja. Musimy dokładnie wiedzieć, z jakiego powodu dziecko wkłada kciuka do buzi i spróbować go wyeliminować. Im mniej takich sytuacji będzie w życiu dziecka, tym rzadziej będzie ono wkładało kciuk do buzi. Ssanie kciuka pojawia się podczas głodu – karmmy dziecko odpowiednio wcześnie, podczas nudy – zapewniajmy mu rozrywkę, podczas stresu – nie dopuszczajmy do niego i wspierajmy dziecko, zanim włoży do buzi kciuk.
A jak oduczyć dziecko ssania kciuka przy zasypianiu? To może być już nieco trudniejsze. Małemu dziecku kciuk możesz zastąpić smoczkiem. Nawyk ten jest mniej szkodliwy niż ssanie kciuka. Możesz także spróbować wymyślić opowiadanie, o kciuku, który choruje, gdy się go ssie.
W oduczaniu ssania kciuka powinniśmy unikać smarowania go gorzkimi substancjami. Taka metoda może jedynie spotęgować u dziecka stres i wywołać odwrotny skutek.