Przeskocz do treści

Zespół Sandifera u niemowląt – objawy, leczenie

Zespół Sandifera to rzadkie zaburzenie ruchowe. Zwykle jest ono diagnozowane u niemowląt. Pojawia się on u dzieci z refluksem żołądkowo-przełykowym. Do głównych objawów tej choroby zalicza się częste odgięcie szyi, czyli kręcz szyjny. Zespół Sandifera jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Rodzice powinni być więc wyczuleni na jego objawy, aby móc zareagować w odpowiednim momencie.

Spis treści:

1. Czym jest zespół Sandifera?
2. Zespół Sandifera – objawy forum
3. Diagnoza zespołu Sandifera
4. Zespół Sandifera – leczenie

Czym jest zespół Sandifera?

Zespół Sandifera to nawracające zaburzenia ruchowe. Pojawia się on głównie u niemowląt z refluksem żołądkowo-przełykowym. Dolegliwość ta polega na cofaniu się treści żołądkowej z żołądka. Zespół ten bardzo często pojawia się także u alergików.

Syndrom Sandifera to bardzo rzadkie zaburzenie. Pojawia się on tylko u 1% niemowląt z refluksem żołądkowo-przełykowym. Przyczyny tego schorzenia do tej pory nie zostały poznane.

Zespół Sandifera zwykle pojawia się między 8 a 36 miesiącem życia. U dzieci starszych zwykle pojawia się on jako skutek zaburzeń neurologicznych. Coraz powszechniejszy jest także zespół Sandifera u 2-miesięcznego dziecka.

Zespół Sandifera – objawy forum

Na forach dla mam znaleźć możemy wiele objawów zespołu Sandifera. Nie powinniśmy jednak się nimi do końca sugerować. Wiele z nich może mieć inną przyczynę. Najlepiej więc zaufać tej liście objawów:

● Kurcz szyi, czyli jej przymusowe odginanie
● Nienaturalne ruchy kończyn
● Zwrot główki i gałek ocznych w jedną stronę
● Brak apetytu
● Ogólna drażliwość
● Częsty płacz

Objawy zespołu Sandifera zwykle występują podczas karmienia dziecka lub zaraz po nim. Mogą one przypominać napad padaczkowy u dzieci.

Diagnoza zespołu Sandifera

Zespół Sandifera jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Często jest on mylony z zaburzeniami neurologicznymi, a szczególnie z padaczką. Diagnostykę warto więc rozpocząć od badania EEG. Sprawdza ono aktywność elektryczną mózgu. Dzięki badaniu EEG wykluczyć można zaburzenia neurologiczne.

Jeśli badanie EEG nic nie wykazało, to konieczne jest wykonanie pH-metrii. Jest to badanie w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego. Polega ono na mierzeniu pH w przełyku przez 24 godziny.

Zespół Sandifera – leczenie

Leczenie zespołu Sandifera opiera się wyeliminowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego. Zwykle rozpoczyna się je od odpowiedniej diety, która w wielu przypadkach jest wystarczająca. Dzieci z zespołem Sandifera muszą przede wszystkim jeść często mniejsze porcje. Jednorazowe zjadanie dużej ilości pożywienia sprzyja cofaniu się treści żołądkowej z żołądka. Po posiłku dziecko powinno przez przynajmniej pół godziny przebywać w pozycji pionowej.

Jeśli sama dieta nie przynosi efektów, to konieczne jest leczenie farmakologiczne. Lekarze na zespół Sandifera zwykle zapisują leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. W większości przypadków są one bardzo skuteczne.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *