Padaczka, lub inaczej epilepsja, to przewlekłe schorzenie mózgu. Objawia się występowaniem napadów drgawkowych, którym towarzyszy zaburzenie świadomości. Powodów występowania choroby jest wiele, dlatego przeprowadzenie właściwego badania na padaczkę, aby jak najszybciej móc włączyć odpowiednia formę leczenia padaczki, jest bardzo ważne.
Badania na padaczkę – czy padaczka może wystąpić po szczepieniu?
Badania na padaczkę – czy padaczka to choroba genetyczna?
Badania na padaczkę a diagnoza genetyczna
Badania na padaczkę – czy badanie WES to najlepszy wybór?
Badania na padaczkę – czy padaczka może wystąpić po szczepieniu?
Niektóre środowiska tzw. „antyszczepionkowców” szerzą niepotwierdzone tezy, jakoby szczepienia powodowały różne poważne choroby, tzw. NOPy, czyli niepożądane objawy poszczepienne. Według sceptyków szczepień ochronnych jednym z powikłań jest padaczka. Jednak szeroko zakrojone badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Danii całkowicie zaprzeczyły tym przypuszczeniom. Jednak jeśli pewne objawy u dziecka nas niepokoją, dobrze jest rozwiać wszelkie wątpliwości za sprawą badania padaczki.
Badania na padaczkę – czy padaczka to choroba genetyczna?
Padaczka zalicza się do grupy najbardziej powszechnych zaburzeń neurologicznych zarówno wśród dorosłych, jak wśród dzieci. Dane wskazują, że nawet 60 procent pacjentów cierpiących na ataki epilepsji odziedziczyło chorobę po rodzicach. Padaczka genetyczna powstaje zazwyczaj w wyniku występowania chorób metabolicznych, jednogenowych, lub przez nieprawidłowości w obrębie chromosomów. Gdy zatem w rodzinie występuje historia padaczki, powinno się przeprowadzić badanie genetyczne dziecka.
Badania na padaczkę a diagnoza genetyczna
Obecna medycyna oferuje dwa warianty badania na padaczkę: neurologiczne oraz genetyczne. Ze względu na specyfikę schorzenia zdecydowanie warto wykonać badanie DNA, gdyż w większości przypadków zachorowanie ma podłoże genetyczne. Badanie genetyczne na padaczkę może pochwalić się bardzo wysoką dokładnością wyników i daje pewność, co do przyczyny występowania choroby.
Badania na padaczkę – czy badanie WES to najlepszy wybór?
Gdy nasze dziecko jest chore, zależy nam na jak szybszej diagnozie, co przyspieszy wdrożenie odpowiedniego leczenia. Właśnie dlatego należy wybrać odpowiednie badanie na padaczkę. Opcją najlepszą będzie badanie WES, czyli badanie ekosomowe, które jest najbardziej precyzyjne oraz najszersze w kierunku padaczki. Wykonuje je się tylko raz w życiu, a potem można używać uzyskane dane przez wiele lat, w celu ich interpretacji.
Badanie WES analizuje wszystkie ludzkie geny, w obrębie których dochodzi do zmian odpowiedzialnych za powstawanie schorzeń. Wyniki testu WES mają bardzo szerokie spektrum. Dzięki niemu dowiemy się o bardzo wielu nieprawidłowościach genetycznych, a także chorobach metabolicznych, bądź jednogenowych.