Przeskocz do treści

Co oznacza asymetria u niemowlaka

Twoje dziecko ma niesymetrycznie ułożone ciało? To asymetria, czyli fizjologiczny stan, który występuje do 3-4 miesiąca życia. Nie jest on powodem do obaw, jeśli nie utrzymuje się dłużej. Asymetria u niemowlaka, który ukończył 4 miesiące, powinna jednak zostać skonsultowana z lekarzem. Dziecko w takim przypadku może potrzebować rehabilitacji.

Spis treści:

1. Jak wygląda asymetria u niemowlaka?
2. Kiedy mija asymetria u niemowlaka?
3. Skąd bierze się asymetria ułożeniowa?
4. Ile trwa rehabilitacja asymetrii u niemowlaka?

Jak wygląda asymetria u niemowlaka?

Asymetria u niemowlaka to niesymetryczne ułożenie ciała względem osi pionowej. U większości dzieci całe ciało nie układa się symetrycznie. Zdarzają się jednak przypadki, w których asymetria obejmuje tylko poszczególne części ciała. Najczęściej pojawia się asymetria główki u niemowlaka. Możemy zauważyć ją po tym, że maluszek obraca główkę tylko w jedną stronę. Pojawić może się również brak symetrii rączek i tułowia. Objawia się ona skrzywieniem ciała w jedną stronę i nierównomiernym podpieraniem się na rączkach. Powszechna jest także asymetria oczu u niemowlaka, która objawia się preferowaniem patrzenia w jedną stronę.

Kiedy mija asymetria u niemowlaka?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy asymetria u niemowlaka powinna minąć. U większości dzieci dzieje się to w wieku 3-4 miesięcy. Asymetria u starszych dzieci może być spowodowana pewnym zaburzeniem. W takiej sytuacji należy więc jak najszybciej udać się z niemowlakiem do lekarza.

Pediatra podczas konsultacji oceni stan dziecka. Na tej podstawie może on zdiagnozować asymetrię ułożeniową. W takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja u fizjoterapeuty i rehabilitacja.

Skąd bierze się asymetria ułożeniowa?

Dlaczego asymetria u niemowlaka nie zanikła? Najczęstsze przyczyny takiego stanu to:
• Niewłaściwe ułożenie dziecka podczas życia płodowego
• Niepoprawne wykonywanie czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych np. karmienia, kąpania czy ubierania dziecka.
• Uszkodzenie splotu barkowego, które powstało w okresie okołoporodowym
• Obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe
• Zaburzenia wzroku lub słuchu
• Przykurcze w stawach lub mięśniach
• Inne zaburzenia rozwojowe

Ile trwa rehabilitacja asymetrii u niemowlaka?

Dzieci z asymetrią ułożeniową muszą zostać objęte rehabilitacją. Z reguły jest ona wykonywana metodą NDT Bobath, która polega na prawidłowym wyprowadzaniu ruchu przez fizjoterapeutę. Często wykorzystywana jest również metoda Vojty. Polega ona na przyjmowaniu przez dziecko określonych pozycji, podczas których fizjoterapeuta odpowiednio ukierunkowuje ruch mięśni. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta będzie również pracował z rodzicem. Zaprezentuje on, w jaki sposób prawidłowo wykonywać czynności pielęgnacyjne, aby asymetria się nie pogłębiła.

Czas trwania rehabilitacji w przypadku asymetrii u niemowlaka jest uzależniony od wielu czynników. U niektórych dzieci brak symetrii może zaniknąć po kilku miesiącach, a inne będą potrzebowały nawet roku. Największy wpływ ma na to częstotliwość spotkań z fizjoterapeutą. Najlepsze skutki przynosi rehabilitacja odbywająca się 2-4 razy w tygodniu. Wpływ na długość rehabilitacji ma również to, czy rodzice pracują z dziećmi w domu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *