Przeskocz do treści

Przeziębienie u dzieci – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Objawy przeziębienia u dzieci mogą wywołać u rodziców panikę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie zawsze na pierwszy rzut oka potrafimy ocenić, czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy z inną poważniejszą chorobą. Każdy rodzic powinien więc wiedzieć jak rozpoznać przeziębienie i jak na nie odpowiednio zareagować w razie potrzeby.

Spis treści:

  1. Czym jest przeziębienie?
  2. Przeziębienie u dziecka – objawy
  3. Przeziębienie u dziecka – co podawać?

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych (głównie jamy nosowej, gardła i krtani), która jest wywołana przez wirusy.  Trwa ono około 14 dni, ale niektóre objawy mogą utrzymywać się dłużej (nawet 4 tygodnie). Po tym czasie nasz organizm zyskuje odporność na wirusa, który wywołał przeziębienie. Wirusów jednak jest tak wiele, że nie chroni nas to przed kolejną infekcją. Przeziębienie często występuje u dzieci – przeziębiają się około 6 razy w roku.

Przeziębienie to stan, z którym nasz organizm powinien poradzić sobie samodzielnie. Nie jest więc konieczne wprowadzanie leczenia, ale łagodzenie objawów może znacząco przyspieszyć proces powracania do zdrowia.

Przeziębienie u dziecka – objawy

Przebieg przeziębienia u dziecka może być różny. Jednak objawy, które najczęściej się pojawiają to:

  • Nieżyt nosa i kichanie – wydzielina z nosa na początku jest wodnista i bezbarwna, a później zaczyna gęstnieć i przybierać żółtawe barwy.
  • Ból gardła
  • Kaszel – może on trwać nawet przez 4 tygodnie. W wielu przypadkach utrudnia on sen dziecka.
  • Niska gorączka – występuje ona przez około 3 pierwsze dni i nie przekracza na ogół 38 °C. Ten objaw jest najczęściej spotykany u małych dzieci (poniżej 6 roku życia)
  • Ból głowy
  • Ogólne złe samopoczucie

Pierwsze objawy przeziębienia u dziecka można zauważyć po około 2 dniach od kontaktu z wirusem. W większości przypadków nasilają się one po 3-4 dniach od zarażenia.

Przeziębienie u dziecka – co podawać?

Leczenie przeziębienia u dziecka polega na łagodzeniu objawów infekcji, ponieważ nie istnieje skuteczne leczenie przeciwwirusowe. Nie powinniśmy podawać także antybiotyków, ponieważ działają one jedynie na infekcje o podłożu bakteryjnym. W przypadku przeziębienia u dziecka należy więc pamiętać o:

  • Nawadnianiu dziecka – dziecko powinno pić więcej wody niż zazwyczaj, ponieważ rozrzedzi ona wydzielinę.
  • Podawaniu dziecku ciepłych napojów i posiłków
  • Podawaniu do nosa soli fizjologicznej, która nawilży śluzówkę
  • Nawilżaniu powietrza w domu – suche powietrze może nasilić niektóre objawy
  • Stosowaniu leków bez recepty zbijających gorączkę
  • Podawaniu witaminy C
  • Podawaniu miodu gryczanego (opcjonalnie). Dzięki niemu kaszel nie będzie tak uciążliwy.

Należy pamiętać także, że w przypadku dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia, nie wolno podawać leków na przeziębienie dostępnych bez recepty. Mogą one nie być skuteczne i wywołać skutki uboczne.

Jeśli objawy przeziębienia nasilają się, nie ustępują po kilku dniach lub gorączka wynosi 38° C lub więcej, to powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza. Oceni on stan zdrowia dziecka i w razie potrzeby przepisze niezbędne leki.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *