Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego – jak to zrobić?
Nowotwór jelita grubego zajmuje niechlubne 3 miejsce wśród najczęściej występujących chorób nowotworowych na świecie. Jednocześnie szacuje się, że jest możliwe zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego aż o 70%. Przekonaj się jak uchronić się przed tym podstępnym nowotworem!
Spis treści
Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego – kto szczególnie musi na siebie uważać?
Przez wiele lat uważano, że nowotwór jelita grubego to problem zdrowotny, który dotyczy głównie osób powyżej 50 roku życia. Jednak od kilku lat lekarze obserwują wzrost liczby zachorowań na ten typ raka u ludzi dużo młodszych – poniżej 35 lat. Naukowcy przypuszczają, że jest to ściśle związane z epidemią otyłości w krajach wysokorozwiniętych. Większa liczba diagnoz w pewnym stopniu może wynikać też np. większej dostępności pacjentów do badań przesiewowych oraz nowoczesnych badań na raka jelita grubego. Około 20% przypadków tej choroby wynika z predyspozycji genetycznych. Ryzyko zachorowania wzrasta dwukrotnie u osób, których bliscy członkowie rodziny zmagali się z nowotworem. W grupie ryzyka są też ludzie, u których stwierdzono nieswoiste choroby zapalne jelit lub polipy w jelicie grubym. Narażeni są też palacze oraz osoby, które regularnie piją alkohol. (nawet jeśli przyjmują tylko niewielkie ilości). Wyniki amerykańskich badań klinicznych wskazują, że palenie powyżej 20 papierosów na dobę przez 35 lat aż o 50% zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Naukowcy zauważyli jednak, że duży wpływ na możliwość zachorowania ma w tym przypadku dieta i styl życia. Te dwa ostatnie czynniki mają też znaczenie w procesie leczenia omawianej jednostki chorobowej.
Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego – jak to zrobić?
Zmniejszenie ryzyka jelita grubego jest teorii dość proste, ale w praktyce nieco trudniejsze do zrealizowania. Na czym polega? Przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Nowotwór jelita grubego „lubi” produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe (np. czerwone mięso) oraz wysoko przetworzoną żywność, więc trzeba ich unikać. Jego naturalnym wrogiem są warzywa i owoce oraz błonnik. Błonnik nie jest trawiony w jelitach, ale ulega fermentacji. Jednym z produktów ubocznych tego procesu jest powstanie kwasu masłowego. Kwas ten przenika do wnętrza komórek nowotworowych, a następnie hamuje ich rozwój i przyspiesza ich śmierć. Błonnik wychwytuje też toksyny, które mogą uszkadzać komórki nabłonka jelit. Rakowi jelita grubego nie sprzyja też dieta dostarczająca do organizmu wapń oraz witaminę D3 i witaminy z grupy B. Rzadziej chorują ludzie o prawidłowej masie ciała, czyli mające BMI 19-24. Oprócz diety ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość ruchu na co dzień. Przyspiesza to pracę jelit, a w związku z tym toksyny z kału mają mniej czasu na przeniknięcie do komórek nabłonka jelit i uszkodzenia ich DNA.