Przeskocz do treści

Zły wynik testu PAPP-A – czy mam szansę na urodzenie zdrowego dziecka?

Otrzymałaś zły wynik testu Papp-a i martwisz się o zdrowie dziecka? Większość kobiet, również tych ze złym wynikiem przesiewowego badania prenatalnego rodzi zdrowe dzieci. Dlatego zanim udamy się np. na amniopunkcję, zapytajmy najpierw, czy naprawdę jest ona niezbędna.

Kiedy lekarz genetyk spojrzy na wynik badania może się faktycznie okazać, że badania rozstrzygające wcale nie będą potrzebne. Wywiad lekarski, który przeprowadzi z pacjentką, połączony z analizą rodowodu, pozwoli mu ocenić czy potomstwo kobiety ma szansę być zdrowe, zarówno to, które urodzi się za chwilę, jak i to poczęte w przyszłości. A w przeważającej części przypadków tak właśnie jest – mamy wydają na świat zdrowe maluchy, choć „zły” wynik testu PAPP-A sugerował początkowo, że może być inaczej.

test nifty

 

Zły wynik testu PAPP-A. Często to tylko „fałszywy alarm”
Zły wynik testu PAPP-A a badania prenatalne o wysokiej czułości
Test Nifty może uchronić ciężarną przed amniopunkcją
Zły wynik testu PAPP-A stanowi jedno ze wskazań, by wykonać test NIFTY Pro
Test NIFTY – opinie ciężarnych, które wykonały badanie
Badanie WES z płynu owodniowego – zyskaj pewność

Zły wynik testu PAPP-A. Często to tylko „fałszywy alarm”

Procent wyników fałszywie pozytywnych (nieprawidłowych, „złych”) jakie daje test PAPP-A jest dość wysoki. Niekiedy wystarczy, że kobieta zaszła w ciąże w nieco starszym wieku, albo zażywa w jej trakcie określone antybiotyki, aby badanie wprowadziło w błąd – lekarza oraz przyszłą mamę, która oczekuje przecież, że jej dziecko urodzi się zdrowe.

Warto też pamiętać, że prawdopodobieństwo choroby w teście PAPP-A obliczane jest za pomocą programu komputerowego. Nie uwzględnia historii chorób obecnych w rodzinie pacjentki, czynnika tak ważnego w przypadku zespołów wad wrodzonych.

A przecież to właśnie je bada się za pomocą testu podwójnego. Dlatego kobietom wręcz zaleca się, aby po otrzymaniu złego wyniku badania przesiewowego swoje kroki skierowały do poradni genetycznej. Lekarze genetyk, w trakcie konsultacji powie pacjentce czy powinna zrobić amniopunkcję czy też nie ma takiej potrzeby.

Zły wynik testu PAPP-A a badania prenatalne o wysokiej czułości

Lekarz może też zasugerować wykonanie tzw. przesiewowych testów prenatalnych nowej generacji, które swoją dokładnością nie ustępują metodom diagnostycznym. Przykładem takiego badania będzie choćby dość popularny ostatnio test NIFTY Pro. Co prawda nie postawi on rozpoznania, niemniej jednak jego wynik może być dla lekarza istotną wskazówką do dalszego postępowania z pacjentką, np. zakwalifikowania jej do amniopunkcji czy biopsji kosmówki.

Test Nifty może uchronić ciężarną przed amniopunkcją

W sytuacji, gdy kobieta otrzymała zły wynik test PAPP-A, często pojawiają się wątpliwości, czy wykonać amniopunkcję. Wynika to z faktu, że amniopunkcja należy do prenatalnych badań inwazyjnych. Możliwe powikłania to między innymi przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego oraz odpłynięcie wód płodowych. Oczywiście, jeśli badanie wykonuje doświadczony personel medyczny, ryzyko można ograniczyć niemal do zera, jednak po co ryzykować, skoro można wykonać badanie nieinwazyjne i tego uniknąć?

Zły wynik testu PAPP-a nie wyklucza, że dziecko będzie zdrowe, często bowiem, mimo że test PAPPa wskazał podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza. Wiele badań inwazyjnych jest więc wykonywanych niepotrzebnie. Czułość testu Nifty Pro wynosi aż ponad 99% (tyle samo, co w przypadku amniopunkcji) i jest większa niż w przypadku testów biochemicznych (takich jak prenatalne badanie PAPPa).

Test NIFTY jest bezpieczny dla zdrowia matki i dziecka, dlatego też, w sytuacji, gdy otrzymano zły wynik testu PAPPa, w pierwszej kolejności warto rozważyć wykonanie tego nieinwazyjnego badania.

Zły wynik testu PAPP-A stanowi jedno ze wskazań, by wykonać test NIFTY Pro

Jednym ze wskazań do wykonania testu Nifty jest zły wynik testu PAPP-A. Istnieją jeszcze inne wskazania do wykonania tego nowoczesnego prenatalnego badania genetycznego.

Wśród nich można wymienić:

  • nieprawidłowe wyniki innych badań prenatalnych (np. USG, test podwójny, test potrójny),
  • wady wrodzone w poprzednich ciążach,
  • wady wrodzone w rodzinie,
  • wiek matki powyżej 35 lat.

Test Nifty Pro warto wykonać także, gdy zaszło podejrzenie zespołu Downa i ciężarna otrzymała skierowanie na amniopunkcję.

Test NIFTY – opinie ciężarnych, które wykonały badanie

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o test Nifty? Opinie przyszłych mam względem tego badania są bardzo pozytywne, wykonano je do tej pory już u ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie.

Test Nifty Pro jest łatwy, bezbolesny i szybki, to także jedyne badanie prenatalne objęte ubezpieczeniem. Para może liczyć na rekompensatę finansową, gdy test Nifty da wynik fałszywie negatywny lub badanie wskaże konieczność wykonania inwazyjnego badania, np. amniopunkcji lub kordocentezy.

Jeśli test da wynik fałszywie negatywny, rekompensata finansowa może wynieść do nawet 210 000 złotych. Z kolei, gdy test wskaże konieczność wykonania badania inwazyjnego, para może liczyć na zwrot kosztów wykonania tego badania (do wysokości 2600 złotych).

Badanie WES z płynu owodniowego – zyskaj pewność

Aby zyskać spokój o zdrowie dziecka, podczas ciąży można jeszcze wykonać inne badania. Najszerszym wśród nich jest badanie WES. Jest to badanie diagnostyczne, na podstawie którego można postawić pewną diagnozę rozpoznania lub wykluczenia danej choroby. Badanie to sprawdza podczas jednej analizy aż 23 tysiące genów – czyli wszystkie jakie są w organizmie dziecka. Badania sprawdza wiele chorób, np. mukowiscydozę, fenyloketonurię, anemię sierpowatą. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia od pierwszych dni życia dziecka pozwala zapobiec negatywnym konsekwencją zdrowotnym.


badania prenatalne

Zobacz też na badaniaprenatalne.pl:

Zdjęcie: pixabay.com

Aktualizacja: 2 czerwca 2020 r.

 

test nifty

4.7/5 - (17 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *