Przeskocz do treści

Zatkany nosek u noworodka – przyczyny, skutki i leczenie

Chociaż zatkany nosek u noworodka to nie zawsze objaw infekcji, to zawsze trzeba go oczyszczać. W przeciwnym wypadku maluszek nie będzie w stanie spokojnie się najeść i wyspać. Ponadto katar u noworodka może szybko doprowadzić m.in. do zapalenia płuc.

Zatkany nosek u noworodka – czy zawsze jest objawem choroby?

Zatkany nosek u noworodka może wynikać z zalegania w nim, np. resztek błon płodowych, ulanego pokarmu. Wtedy zazwyczaj wystarczy kilkakrotnie udrożnić nosek maluszka i znika problem z oddychaniem. Jeżeli tak się nie dzieje to znaczy, że nos jest zatkany z powodu jakiegoś problemu zdrowotnego. Może to być m.in.:

  • katar jako objaw infekcji (zazwyczaj),
  • wada anatomiczna, np. skrzywienie przegrody nosa
  • reakcja alergiczna,
  • refluks żołądka i przełyku.

Dlatego należy uważnie obserwować noworodka, a jeżeli noska nie można skutecznie oczyścić przez 2-3 dni – zabrać dziecko do pediatry. U takich maluszków katar infekcyjny może bardzo szybko doprowadzić do zapalenia oskrzeli, zatok, ucha lub płuc.

Jakie konsekwencje ma zatkany nosek u noworodka?

Niedrożny nos u noworodka bardzo przeszkadza mu w oddychaniu, ponieważ nie potrafi on oddychać ustami (do około 6 tygodnia życia). W konsekwencji dziecko może odczuwać duszność i szybko męczy się przy ssaniu (ryzyko niedożywienia), często wybudza się ze snu. Zwiększa się też zagrożenie zachłystywania się pokarmem. Zaleca się, aby z niemowlęciem poniżej 3 miesiąca życia iść na kontrolę do pediatry przy każdej infekcji. Nawet jeżeli jej objawem jest (z pozoru) niegroźny katar. Bezwzględnie należy to zrobić, gdy u noworodka wystąpi chociaż jeden z następujących objawów:

  • gorączka,
  • kaszel
  • wyraźne problemy z oddychaniem.

Jak oczyścić zatkany nos u noworodka?

Najprostszym sposobem na oczyszczenie zatkanego noska u noworodka, jest wkroplenie do niego niewielkiej ilości soli fizjologicznej. Następnie trzeba maluszka położyć na brzuszku, a pod buzię podłożyć mu np. małą tetrową pieluszkę. Wydzielina z nosa po chwili powinna wylecieć na podłoże. Trzeba pamiętać o tym, że noworodka nie można nigdy zostawiać w tej pozycji bez nadzoru. Jeśli katar jest gęsty, można najpierw zrobić noworodkowi inhalacje z soli fizjologicznej, a potem użyć aspiratora do nosa. Pod noskiem maluszka można rozsmarować niewielką ilość maści majerankowej. W pokoju noworodka dobrze jest rozłożyć mokry ręcznik na kaloryferze lub włączyć nawilżacz. Zbyt suche powietrze wysusza wydzielinę w nosie. Jest to dla dziecka nieprzyjemne, a taki wysuszony katar trudno jest potem usunąć.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *