Przeskocz do treści

Zakrzepica u dzieci – główne przyczyny, objawy oraz jak ją wykryć

Czym jest zakrzepica u dzieci, Czy zakrzepica u dzieci jest niebezpieczna, Jak rozpoznać zakrzepicę u dzieci, Gdzie zrobić badania na zakrzepicę u dzieci

Pomimo tego, że zakrzepica żylna powszechnie postrzegana jest jako schorzenie osób starszych, niedołężnych oraz osób prowadzących siedzący, mało mobilny tryb życia, to coraz częściej wykrywana jest również zakrzepica u dzieci. Ich naturalna żywotność w połączeniu ze skłonnościami do powstawania zakrzepów przeczy powyższemu mitowi. Zwłaszcza w kontekście trombofilii, zwanej inaczej po prostu „nadkrzepliwością”, choroby często mającej przyczyny genetyczne.

Czym jest zakrzepica u dzieci?
Czy zakrzepica u dzieci jest niebezpieczna?
Jak rozpoznać zakrzepicę u dzieci?
Gdzie zrobić badania na zakrzepicę u dzieci?

Czym jest zakrzepica u dzieci?

Dolegliwości tego rodzaju, pojawiające się u osób w różnym wieku, powstają na skutek tworzenia się skrzeplin utrudniających lub całkowicie blokujących przepływ krwi w żyłach. Najczęściej dotyczy żył kończyn dolnych, jednak nie tylko. Na przykład u noworodków pojawia się częściej trudna do wykrycia zakrzepica żył nerkowych. Dlatego tak ważne jest, aby w kierunku trombofilii wrodzonej zbadać całą rodzinę – najlepiej jeszcze przed pojawieniem się kolejnego jej członka.

Czy zakrzepica u dzieci jest niebezpieczna?

Ostatecznie zakrzepica może prowadzić nawet do śmiertelnie groźnego zatoru płucnego. Groźna jest już u dzieci w wieku prenatalnym. Ze względu na zmiany hormonalne, występujące w organizmie matki, sprzyjające pojawianiu się skrzeplin. Dlatego warto badać także nastolatki, u których zmiany hormonalne są przecież gwałtowne. Pamiętać należy jednak, że zakrzepica u dzieci występuje przede wszystkim u tych ze wspomnianą trombofilią wrodzoną, a zatem w ich przypadku czynniki hormonalne stanowią tylko dodatkowe zagrożenie. Natomiast główna przyczyna towarzyszy im przez całe życie.

Jak rozpoznać zakrzepicę u dzieci?

Ponieważ najczęściej skrzepliny powstają w żyłach kończyn dolnych uwagę trzeba zwracać głównie na to, czy dziecko nie skarży się na:

  • bóle nóg;
  • bóle w pachwinach;
  • bóle brzucha.

Także pojawiające się obrzęki nóg stanowią sygnał alarmowy. Jednak zakrzepica u dzieci bywa podstępna i potrafi rozwinąć się nie dając żadnych objawów.

Gdzie zrobić badania na zakrzepicę u dzieci?

Przede wszystkim najlepiej wykonać profilaktycznie badania na trombofilię wrodzoną – zarówno u dziecka jak i innych członków rodziny. Często do momentu kiedy pojawia się groźna zakrzepica u dzieci trombofilia nie daje żadnych objawów, a w przypadku jej wykrycia odpowiednia profilaktyka i przyjmowanie leków pomogą zapobiec pojawieniu się skrzeplin.

W związku z tym najlepiej wykonać test genetyczny na obecność trombofilii wrodzonej. Testy takie wykonywane są na podstawie badań krwi albo wymazu pobieranego z wewnętrznej części policzka. Wystarczy zatem udać się do punktu pobrań w przychodni wykonującej takie badania, lub jeszcze wygodniej – zamówić do domu odpowiedni zestaw do pobrania wymazu z policzka. Wymaz pobrany samodzielnie w domowym zaciszu zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu odsyłamy do laboratorium i oczekujemy na wynik.