Przeskocz do treści

Ząbkowanie – jak ulżyć maluszkowi?

Wszyscy rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, kiedy przychodzi czas na ząbkowanie. Jest to bardzo ważny i ciężki etap w rozwoju dziecka. Rodzice powinni dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby móc złagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania.

Spis treści:

1. Ząbkowanie – kiedy występuje? Ile trwa?
2. Ząbkowanie – objawy
3. Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?
4. A co po ząbkowaniu?

Ząbkowanie – kiedy występuje? Ile trwa?

Ząbkowanie to czas wyżynania się zęba. Rozpoczyna się on 4 dni przed jego wyrżnięciem, a kończy 3 dni po. Pierwsze ząbkowanie rozpoczyna się między 5 a 8 miesiącem życia. Polega ono na napieraniu na błonę śluzową przez zęba, a następnie jej przecięciu.

Jako pierwsze zwykle wyżynają się jedynki. W ciągu następnych 9 miesięcy u dziecka powinny pojawić się wszystkie siekacze i kły. Jako ostatnie wyżynają się zęby trzonowe. Nasz maluszek powinien mieć wszystkie zęby do 27 miesiąca życia.

U niektórych dzieci dojść może do ząbkowania przedwczesnego. Pierwszy ząb pojawia się wtedy między 3 i 4 miesiącem życia. Tak wczesne ząbkowanie może prowadzić do pojawienia się próchnicy w przyszłości. Zdarza się także, że pierwszy ząbek pojawi się po 8 miesiącem życia. Jest to zwykle spowodowane czynnikami genetycznymi.

Ząbkowanie – objawy

Główne objawy ząbkowania u dzieci to swędzenie i zaczerwienienie dziąseł. Dzieci często wkładają przez to rączki do buzi. Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania mogą być także rozpulchnione i powodować dolegliwości bólowe.

Większość dzieci w trakcie ząbkowania jest rozdrażnione, płaczliwe i marudne. Pojawić może się także gorączka, katar i nadmierne ślinienie.

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Ząbkowanie to bardzo trudny czas zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Możemy więc spróbować ulżyć dziecku. Pomóc nam w tym mogą następujące sposoby:

● Użycie żeli łagodzących stan zapalny. Świetnie sprawdzi się tu wyciąg z rumianku, szałwii, mięty, aloesu i eukaliptusa.
● Użycie preparatów z kwasem hialuronowym, pantenolem i gliceryną
● Podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz środków przeciwbakteryjnych
● Przecieranie dziąseł gazikiem jałowym nasączonym naparem z rumianku
● Wykonanie delikatnego masażu dziąseł
● Schładzanie gryzaków dziecka

Rodzice w czasie ząbkowania nie powinni sięgać po preparaty znieczulające. W przypadku wystąpienia gorączki, wymiotów czy duszności nie należy w ogóle stosować żadnego ze sposobów. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

A co po ząbkowaniu?

Od razu po ząbkowaniu rodzice powinni zacząć dbać o ząbki dziecka. Od chwili wyrżnięcia się pierwszego zęba dziecko powinno być pod opieką stomatologa dziecięcego. Rodzice powinni również szczotkować dziecku zęby i oczyszczać jamę ustną z resztek pokarmu. Taka higiena zapobiegnie pojawieniu się próchnicy w przyszłości.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *