Przeskocz do treści

Wzdęcia u dzieci – jaki jest powód?

Co powoduje wzdęcia u dziecka, Jak rozponać wzdęcia u dziecka, Ile trwają wzdęcia u dziecka, Co zrobić przy długich wzdęciach u dziecka

Wzdęcia u dzieci, szczególnie u niemowląt to dość częste zjawisko. Małe dzieci mają inaczej ułożone narządy wewnętrzne niż dorośli, około 3 roku życia wzdęcie samo powinno ustąpić. Co możemy zrobić jeśli wzdęcia nie ustępują, a dziecko skarży się na bóle brzucha?

Co powoduje wzdęcia u dziecka?
Jak rozpoznać wzdęcia u dziecka?
Ile trwają wzdęcia u dziecka?
Co zrobić przy długich wzdęciach u dziecka?

Co powoduje wzdęcia u dziecka?

Wzdęcia mogą powodować dyskomfort, ból i nieprzyjemne odczucia przelewania się w brzuchu. U niemowląt możliwy jest płacz i niepokój, ponieważ wydęcia powodują u nich bolesne kolki. Warto zwrócić uwagę czym odżywiasz dziecko – być może pociecha cierpi na nietolerancję jakiegoś składnika w pożywieniu, co objawia się nieprzyjemną reakcją ze strony układu pokarmowego. Kolejną przyczyną może być stres – dzieci są bardzo wyczulone na nieprzyjemną atmosferę w domu, innym powodem wzdęć może być nieprawidłowa dieta uboga w warzywa i owoce, obecność pasożytów, uchyłki jelitowe oraz przekarmianie dziecka.

Jak rozpoznać wzdęcia u dziecka?

Kiedy brzuch staje się twardy i nienaturalnie wydęty, wtedy można stwierdzić, że dziecko cierpi na wzdęcia. Warto zwrócić uwagę, ile razy dziennie dziecko się wypróżnia, ponieważ zbyt rzadkie oddawanie stolca może powodować zaleganie mas kałowych w jelitach.

Ile trwają wzdęcia u dziecka

Czas trwania wzdęć może być różny, w zależności od dziecka. U niemowląt wzdęcia powinny same przechodzić po jakimś czasie, natomiast u większych dzieci, gazy mogą pojawiać się po zjedzeniu jakiegoś produktu, który na przykład zawiera gluten lub laktozę. Nieprzyjemne reakcje organizmu po zjedzeniu pokarmu świadczą o tym, że ciało nie toleruje jakiegoś składnika, i być może będzie go trzeba odstawić, aby pozbyć się wzdęć na zawsze.

Co robić przy długich wzdęciach u dziecka?

Kiedy coś cię niepokoi i podejrzewasz alergię u swojego dziecka, warto wtedy jest zwrócić się do specjalisty i wykonać testy na nietolerancje pokarmowe, aby wykluczyć składniki, które mogą szkodzić i powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W diecie dziecka, powinny być zawarte warzywa i owoce, które zawierają w sobie błonnik, który działa jak szczotka i wymiata niepotrzebne substancje w jelitach. Dziecko powinno mieć zapewnioną regularną aktywność fizyczną – wysiłek fizyczny zwiększa perystaltykę jelit, które pracują sprawniej i szybciej, dzięki czemu wydalają niepotrzebne składniki przemiany materii. Istotna jest atmosfera w rodzinie – stres bardzo negatywnie wpływ na organizm, a szczególnie na psychikę małych dzieci, które potrzebują wsparcia i troskliwej opieki dorosłych. Warto rozmawiać z dzieckiem i pokazywać mu, że jest dla Ciebie kochane i ważne.