Przeskocz do treści

Test Nova badanie wykonywane w trosce o zdrowie naszego dziecka.

Jakie choroby wykrywa test nova, Jak się wykonuje test nova, Kiedy najlepiej zrobić test nova, Gdzie można zrobić test nova

Test Nova to bezbolesne badanie genetyczne, które pozwoli nam na kompleksowo zadbać o zdrowie naszego dziecka. Badanie wystarczy przeprowadzić tylko raz w życiu. Natomiast uzyskane wyniki będą służyć nam znacznie dłużej.

Jakie choroby wykrywa test nova?
Jak się wykonuje test nova?
Kiedy najlepiej zrobić test nova?
Gdzie można zrobić test nova?

Jakie choroby wykrywa Test Nova?

Test Nova to kompleksowe bezinwazyjne badanie przesiewowe noworodków. Dzięki niemu można zdiagnozować aż 87 wad wrodzonych oraz jednoznacznie określić tolerancję na 32 substancje aktywne zawarte w lekach pediatrycznych. Wszystkie schorzenia wykrywane poprzez przeprowadzenie Testu Nova są bardzo trudne do rozpoznania na podstawie nieswoistych objawów. Zakres chorób wykrywanych na podstawie wyników to:

choroby związane z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów
choroby związane z utlenianiem kwasów tłuszczowych
pierwotne niedobory odporności
choroby związane z utlenianiem kwasów organicznych
hiperlipidemie genetyczne
choroby dotyczące metabolizmu miedzi
choroby dotyczące przemian węglowodanowych
zaburzenia metabolizmu kreatyny.

Jak się wykonuje Test Nova?

Co warto podkreślić Test Nova to bezinwazyjne badanie genetyczne. Jest one przeprowadzane w oparciu o próbkę materiału genetycznego pobranego od dziecka w postaci wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka. Wyniki Testu Nova są dostępne po około 20 dniach od przeprowadzenia badania.

Kiedy najlepiej zrobić Test Nova?

Ponieważ Test Nova nie jest refundowany przez NFZ to rodzice ponoszą związane z nim koszta i to oni decydują kiedy chcą wykonać to badanie u swojego dziecka. Jeśli decydujemy się na to badanie genetyczne najlepiej przeprowadzić je w pierwszych dniach po porodzie. Otrzymane wyniki utwierdzą nas w przekonaniu, że mamy zdrowie dziecko albo pozwolą na wczesne zdiagnozowanie choroby i dobranie odpowiedniego leczenia.

Jeśli decydujemy się na wykonanie Testu Nova ponieważ nasze dziecko ma nieswoiste objawy, a lekarze nie są w stanie postawić diagnozy zaleca się jak najszybsze wykonanie badania.

Gdzie można zrobić Test Nova?

Próbkę niezbędną do przeprowadzenia badania genetycznego Test Nova można pobrać samodzielnie w domu, a następnie odesłać do odpowiedniej palcówki przeprowadzającej badanie. Jeśli jednak wolimy, aby całą procedurę przeprowadzili profesjonaliści możemy umówić się do akredytowanej placówki laboratoryjnej.