Żyjemy w czasach, gdzie łatwo można sprawdzić kto jest biologicznym ojcem dziecka, a odpowiedź na pytanie: „nie wiem kto jest ojcem?” przestaje być już tak dużym problemem. Test potwierdzenia pokrewieństwa nie jest skomplikowany i można nawet wykonać go w domu, więc jak wygląda i gdzie można go wykonać?
Co robić jak nie wiem kto jest ojcem?
Jakie badania zrobić jak nie wiem kto jest ojcem?
Jak wykonać test na ojcostwo?
W jakiej sytuacji wykonuje się test na ojcostwo?
Czy wynik testu na ojcostwo jest wiarygodny?
Czy do wykonania testu w celach sądowych jest potrzebne skierowanie?
Test na ojcostwo – cena
Do kogo się zwrócić jak nie wiem kto jest ojcem?
Gdzie zrobić badania jak nie wiem kto jest ojcem?
Co robić jak nie wiem kto jest ojcem?
Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Ten artykuł powstał właśnie po to, aby ułatwić ci to zadanie. Obecnie jest to osiągalne dla każdego obywatela. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „test na ojcostwo” i w pierwszej kolejności pojawią się strony, gdzie odnajdziesz wszelkie informacje na temat testu na ojcostwo.
Jakie badania zrobić jak nie wiem kto jest ojcem?
Musisz wykonać test DNA. Wystarczy samodzielnie pobrać materiał do badania przy pomocy specjalnego zestawu lub wykonać badanie na ojcostwo we właściwym laboratorium. Materiałem do badania najczęściej jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Jak wykonać test na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z policzka lub innej dowolnej próbki, które może zawierać materiał genetyczny. Można go wykonać na podstawie takich przedmiotów użytku osobistego jak szczoteczka do mycia zębów, chusteczka higieniczna, a nawet niedopałek papierosa. Na każdym z tych przedmiotów znajduje się bowiem dokładnie taki sam materiał genetyczny.
W jakiej sytuacji wykonuje się test na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonuje się w sytuacji, gdy potrzebne są dowody w sprawie o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa. Test DNA można wykonać także w sprawach o alimenty oraz przed uznaniem ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Badanie może pomóc rozwiać wszystkie wątpliwości związane z pokrewieństwem dwóch osób.
Czy wynik testu na ojcostwo jest wiarygodny?
Wynik testu DNA na ojcostwo jest wiarygodny i jednoznaczny i może posłużyć jako dowód w sądzie. Nowoczesne laboratoria analizują nawet do 34 markerów DNA, dzięki czemu wynik takiego badania jest w 100% pewny.
Czy do wykonania testu w celach sądowych jest potrzebne skierowanie?
Test na ojcostwo do celów sądowych nie wymaga skierowania z sądu. Można go wykonać jeszcze przed rozprawą i przyjść do sądu z gotowym wynikiem.
Test na ojcostwo – cena
Test na ojcostwo – cena badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa może wynosić od 600 do nawet 2000 złotych, w zależności od placówki, w której zdecydujemy się wykonać badanie. Koszty wykonania analizy zależą między innymi od kosztów odczynników użytych do analizy, a także od rodzaju badanych próbek. Najtańsze są testy na ojcostwo wykonane na podstawie analizy krwi oraz próbki wymazu z policzka. Badanie można opłacić w wybrany wygodny dla pacjenta sposób, np. przelewem internetowym.
Do kogo się zwrócić jak nie wiem kto jest ojcem?
Nie jest to łatwy temat. Warto porozmawiać o tym z bliską osobą, z kimś zaufanym, członkiem rodziny lub najlepszą przyjaciółką. Taka osoba pomoże CI załatwić wszelkie formalności związane z wykonaniem testu oraz stanie się ogromnym wsparciem. Poza tym możesz poprosić o fachową pomoc w laboratorium genetycznym. Osoby, które tam pracują z ogromną chęcią udzielą ci wszelkich informacji i wskazówek co powinnaś zrobić. Kolejną osobą, która może okazać się pomocną dłonią jest twój lekarz. To osoba, która, poinformowana o problemie na pewno udzieli ci fachowej porady i pokieruje do odpowiedniej placówki, która wykonuje takie badania.
Gdzie zrobić badania, jak nie wiem kto jest ojcem?
Badania możesz wykonać we właściwym laboratorium genetyki medycznej lub zamówić taki test drogą internetową. Jeśli test na ojcostwo jest wykonywany w laboratorium, należy pojawić się na badaniu, wypełnić odpowiednie dokumenty zlecenia badania oraz zostawić w punkcie pobrań próbki. Jeśli zamówiono test drogą online, próbki należy odpowiednio zabezpieczyć i przekazać kurierowi.
Informacje o placówkach wykonujących tego typu badania łatwo odnajdziesz w Internecie. Jeżeli wolisz uzyskać takie informacje od kogoś bardziej zaufanego poproś swojego ginekologa lub lekarza rodzinnego o wskazanie takiej placówki.