Rak jelita grubego – co to za choroba?
Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą nowotworową. Niestety jest on także bardzo powszechny i w większości przypadków diagnozowany zbyt późno. W konsekwencji rocznie aż 12 000 pacjentów przegrywa walkę z chorobą [1]. Takiego losu można uniknąć, jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak można rozpoznać raka jelita grubego na wczesnym etapie!
Spis treści:
- Przyczyny raka jelita grubego
- Objawy raka jelita grubego
- Diagnostyka raka jelita grubego
- Leczenie raka jelita grubego
Przyczyny raka jelita grubego
Nie poznano jeszcze jednoznacznej przyczyny raka jelita grubego. Wskazuje się jednak, że na jego rozwój wpływ mają:
- Czynniki genetyczne
- Czynniki środowiskowe, takie jak dieta[2]
Objawy raka jelita grubego
Rak jelita grubego na początku objawia się w mało charakterystyczny sposób, dlatego pacjenci zwykle bagatelizują pojawiające się dolegliwości.
Najczęściej lekceważone początkowe objawy choroby to:
- Krwawienie z odbytu
- Zmianę rytmu wypróżnień (pojawienie się biegunek i zaparć)
- Ból w obrębie jamy brzusznej
- Nagłą utratę masy ciała
- Uczucie niepełnego wypróżnienia się
- Ból w trakcie wypróżniania
- Brak apetytu[3]
Diagnostyka raka jelita grubego
Najważniejszym badaniem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to pozwala przyjrzeć się wnętrzu jelita grubego. Kolonoskopia nie jest jednak wykonywana zbyt często. Pacjenci obawiają się jej ze względu na ból i dyskomfort.
Wykrycie raka jelita grubego możliwe jest także w badaniu dużo bardziej komfortowym niż kolonoskopia, test na raka jelita grubego – ColoAlert®. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Badanie jest więc bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.
Leczenie raka jelita grubego
Leczenie raka jelita grubego polega na operacyjnym usunięciu guza. Często stosowana jest także chemioterapia i radioterapia. Leczenie jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie przeprowadzone. Dla jego powodzenia kluczowe jest więc jak najszybsze otrzymanie diagnozy.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Partyka, R., Łobejko, I., Uttecht-Pudełko, A., Kocot, J., Kokocińska, D., & Jałowiecki, P. (2010). Rak jelita grubego—główne czynniki indukujące karcynogenezę. Chirurgia Polska, 12(2), 85-88.
- Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.