Przeskocz do treści

Jakie mogą być przyczyny bezsenności w ciąży?

Bezsenność w ciąży to bardzo częsty problem. Skarży się na nią nawet połowa kobiet ciężarnych. Wynika ona ze zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny bezsenności w ciąży i w jaki sposób można sobie z nią radzić!

Spis treści:

  1. Bezsenność w ciąży
  2. Przyczyny bezsenności w ciąży w I trymestrze
  3. Przyczyny bezsenności w ciąży w II trymestrze
  4. Przyczyny bezsenności w ciąży w III trymestrze
  5. Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży dotyczy większości kobiet oczekujących dziecka. Najczęściej problem ten pojawia się w III trymestrze, ale może on wystąpić także wcześniej. Bezsenność w ciąży najczęściej przybiera formę wybudzania się ze snu oraz budzenia się wcześnie rano.

Przyczyny bezsenności w ciąży w I trymestrze

Bezsenność w pierwszym trymestrze ciąży wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych. Wzrost poziomu niektórych hormonów wpływa na wydłużenie się fazy snu REM oraz skrócenie fazy NREM, która odpowiada za odpoczynek. U większości kobiet powoduje to wybudzenia w nocy oraz uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Przyczyny bezsenności w ciąży w II trymestrze

Bezsenność w drugim trymestrze ciąży ma już nieco inne przyczyny. Powoduje ją powiększanie się obwodu brzucha, zmiana ułożenia narządów wewnętrznych, bóle kręgosłupa oraz trudności w oddychaniu. Najczęściej przejawia się ona poprzez problemy z zasypianiem.

Przyczyny bezsenności w ciąży w III trymestrze

W III trymestrze ciąży bezsenność spowodowana jest głównie przez nasilające się dolegliwości ciążowe oraz rosnący brzuszek, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do spania. Powodować może ją także częsta potrzeba skorzystania z toalety oraz skurcze przepowiadające. Przyczyniać może się do niej także stres przed zbliżającym się porodem.

Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

W przypadku bezsenności w ciąży nie powinnyśmy przyjmować żadnych leków na własną rękę. Może być to bardzo niebezpieczne. Jakiekolwiek leki stosować możemy jedynie po otrzymaniu wyraźnego zalecenia lekarskiego.

Samodzielnie możemy spróbować uporać się z bezsennością poprzez:

  • Unikanie drzemek w ciągu dnia
  • Przewietrzenie sypialni przed pójściem spać
  • Zasypianie oraz budzenie się o stałych porach
  • Spanie w wygodnym stroju
  • Wykonywanie ćwiczeń wyciszających przed snem
  • Aromaterapię
  • Picie naparów z ziół przed snem

Jeśli sposoby te nie skutkują, to o bezsenności porozmawiać należy z naszym lekarzem

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *