Przeskocz do treści

Pierwsze USG bioderek. Na czym polega?

Jesteście przed wizytą u ortopedy na pierwsze USG bioderek waszej nowonarodzonej pociechy? Zastanawiacie się jak wygląda to badanie? Może wykryto u dziecka dysplazję? Odpowiemy na wszystkie najczęściej pojawiające się w tym temacie zagadnienia.

Pierwsze USG bioderek – na czym polega badanie?

Badanie trwa kilka minut. Dziecku ściąga się pieluszkę, układa na plecach lub na boku na przygotowanym do tego stole. Lekarz wykonuje USG nakładając wcześniej specjalny żel ułatwiający przechodzenie fal dźwiękowych.

USG bioderek niemowlaka – kiedy przeprowadza się badanie?

Badanie wykonuje się po osiągnięciu 6 tygodnia życia przez niemowlaka, ale przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

Wyniki USG bioderek – o czym informują one rodziców?

Wyniki informują rodziców, czy stawy biodrowe noworodka rozwijają się prawidłowo i czy nie występuje u dziecka dysplazja. Właśnie dlatego konieczna jest tak wczesna diagnostyka – w razie nieprawidłowości szybko stosuje się leczenie chroniące maluszka przed przykrościami związanymi z przypadłościami ortopedycznymi w przyszłości.

Pierwsze USG bioderek – czym jest dysplazja bioder i na czym polega leczenie?

Najprościej mówiąc, dysplazja bioderek polega na występowaniu zbyt spłaszczonej panewki, do której głowa kości biodrowej nie może wejść. W rezultacie staw biodrowy nie funkcjonuje prawidłowo, jest niestabilny i narażony na zwichnięcia i podwinięcia.

W dzisiejszych czasach istnieją bardzo skuteczne metody leczenia tego schorzenia. Ortopedzi zalecają noszenie specjalnej ortezy podtrzymującej stawy w odpowiedniej pozycji, co jest uciążliwe, ale umożliwia wyleczenie.Pierwsze USG bioderek

Zdjęcie: vividpixels/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *