Przeskocz do treści

Padaczka potyliczna – co to za schorzenie?

Padaczka spowodowana może być zmianą w aktywności elektrycznej w różnych częściach mózgu. Może do nich dojść m.in. w płacie potylicznym. Taki rodzaj epilepsji nazywa się padaczką potyliczną. Jest to choroba, która najczęściej rozwija się u dzieci. Sprawdź, jakie objawy mogą na nią wskazywać!

Spis treści:

  1. Padaczka potyliczna – przyczyny
  2. Padaczka potyliczna u dzieci – objawy
  3. Padaczka potyliczna – diagnostyka
  4. Padaczka potyliczna – leczenie

Padaczka potyliczna – przyczyny

Padaczka potyliczna to łagodna choroba neurologiczna. Może ona występować u dzieci w wieku od 3 do 16 lat, ale najczęściej jest diagnozowana u pięciolatków.

Epilepsja zawsze wywołana jest przez wyładowania elektryczne z mózgu. W przypadku padaczki potylicznej dochodzi do nich w płacie potylicznym.

Może być to wywołane przez:

  • Czynniki genetyczne
  • Urazy głowy
  • Wady rozwojowe mózgu
  • Infekcje w czasie ciąży
  • Urazy okołoporodowe
  • Guzy mózgu
  • Choroby mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu

Padaczka potyliczna u dzieci – objawy

W trakcie ataków wywołanych przez padaczkę potyliczną pojawić mogą się następujące objawy:

Symptomy te zwykle pojawiają się w nocy. Jednak im dziecko z padaczką potyliczną jest starsze, tym ataki częściej mogą pojawiać się w dzień.

Padaczka potyliczna – diagnostyka

Diagnostyką padaczki potylicznej zajmuje się neurolog. Zleci on pacjentowi zestaw kilku badań. Kluczowe jest wykonanie badania EEG oraz rezonansu magnetycznego, ale zaleca się także wykonanie zestawu badań krwi.

Epilepsja w większości przypadków wywołana jest przez czynniki genetyczne, dlatego w trakcie diagnostyki zaleca się także wykonanie testu DNA. Wykrycie w nim mutacji powiązanej z padaczką pozwoli postawić trafną diagnozę. Najlepiej wybrać badanie sprawdzające wszystkie geny, takie jak test WES. Dzięki temu szybko zakończymy proces diagnostyczny i rozpoczniemy leczenie.

Padaczka potyliczna – leczenie

Objawy padaczki potylicznej możemy zwalczyć, wprowadzając odpowiednie leczenie. Częstotliwość pojawiania się napadów padaczkowych zmniejszyć możemy, stosując odpowiednią farmakoterapię. Odpowiednio dobrane leki mogą nawet całkowicie wyeliminować objawy padaczki potylicznej.
Leczenie farmakologiczne wspomagać można także dietą ketogenną oraz stosowaniem marihuany leczniczej. Jest to jednak tylko terapia uzupełniająca, która nie zastąpi farmakoterapii.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *