Jakie są najlepsze gry edukacyjne dla dzieci?
Gry edukacyjne dla dzieci pozwalają łączyć zabawę z nauką. Dostarczają one rozrywki, wspierają rozwój i pobudzają kreatywność. Warto więc sięgać po nie jak najczęściej. Dowiedz się, jakie są najlepsze gry edukacyjne dla dzieci!
Spis treści:
Po co sięgać po gry edukacyjne dla dzieci?
Gry edukacyjne wszechstronnie wspierają rozwój Twojego dziecka. Ich największe zalety to:
- Nauka przez zabawę – dzięki grom edukacyjnym dziecko uczy się w sposób przyjemny i atrakcyjny. Nauka nie kojarzy mu się więc z czymś uciążliwym, co ułatwia przyswajanie wiadomości.
- Rozwijanie umiejętności logicznych i matematycznych
- Nauka czytania i pisania
- Rozwój wyobraźni i kreatywności
- Nauka samodzielności, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów
Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci – nasze propozycje
W sklepach znajdziemy wiele wartych uwagi gier edukacyjnych dla dzieci. My jednak szczególnie polecamy następujące pozycje:
- Tangramy – jest to chińska układanka złożona z siedmiu figur geometrycznych. Dziecko układać może z nich różne kształty. Układanki mogą być dowolne, ale możemy także skorzystać z dostępnych w internecie wzorów.
- Dobble – gra ta polega na jak najszybszym odnalezieniu tego samego obrazka na kartach przeciwników. Ćwiczy ona spostrzegawczość i zręczność dziecka.
- UNO – jest to prosta gra karciana, którą ze względu na niewielki rozmiar zabrać możemy niemal wszędzie. Polega ona na dopasowywaniu kart kolorem lub cyfrą. Sprzyja to rozwijaniu logicznego myślenia.
- Scrabble – jest to propozycja raczej dla starszych dzieci. Gra polega na układaniu słów z otrzymanych liter. Sprzyja ona nauce ortografii i rozwija kreatywność.
- 5 sekund – jest to popularna gra rodzinna, którą kupimy w różnych wersjach. Polega ona na odpowiedzeniu na pytanie w ciągu tytułowych 5 sekund. Dzięki niej ćwiczymy umiejętność kojarzenia faktów i poszerzamy swoją wiedzę.
- Monopoly – ta popularna gra rozrywkowa może nauczyć nasze dzieci przedsiębiorczości. Przy tym rozwija strategiczne myślenie i umiejętność podejmowania decyzji.
- Jenga – jest to prosta gra zręcznościowa polegająca na wyciąganiu klocków z wieży. Dzięki niej dziecko ćwiczy motorykę małą, rozwija koncentrację oraz kształtuje wyobraźnię przestrzenną.
- Dixit – gra ta opiera się na skojarzeniach. Rozwija więc wyobraźnię i kreatywność naszego dziecka.