Jaki jest brzuch na początku ciąży?
Na początku ciąży w brzuchu przyszłej mamy dzieje się prawdziwa rewolucja. Macica rośnie, a organy zaczynają funkcjonować nieco inaczej. Wyjaśniamy jaki jest brzuch na początku ciąży i dlaczego kobieta odczuwa różne dolegliwości w jego obrębie.
Spis treści
Jaki jest brzuch na początku ciąży: Czy brzuch wygląda inaczej w pierwszych tygodniach ciąży?
Brzuch na początku ciąży nie wygląda inaczej. Dopiero po około 10 tygodniach przyszła mama zauważa, że zaczyna on się uwypuklać poniżej pępka. U bardziej puszystych pań brzuszek może wyglądać na nie ciążowy nawet do końca 2 trymestru. Ciążę widać też później u wysportowanych kobiet, ponieważ rosnącą macicę podtrzymują wtedy silne mięśnie. Z medycznego punktu widzenia, nie ma znaczenia jaki jest brzuch na początku ciąży. Jego wielkość nie wpływa na wzrost i rozwój płodu. Nierzadko jest tak, że mama z dużym brzuszkiem rodzi dość małe dziecko, a kobieta z małą “piłeczką” ma dużego noworodka. Dużo zależy od tego, jak ułoży się maluszek , np. czy jest bliżej przedniej ściany macicy, czy też obok kręgosłupa. Znaczenie ma też ilość ciąż, przez które przeszła ciężarna. Po pierwszej z nich mięśnie są już bardziej podatne na rozciąganie.
Jaki jest brzuch na początku ciąży – niby taki sam, a w środku zmienia się wszystko
Już od pierwszych tygodni ciąży w brzuchu bardzo dużo się zmienia. Macica gwałtownie rośnie i dopływa do niej dużo więcej krwi, a wiązadła się rozluźniają. Wszystkie narządy w brzuchu zmieniają swoje położenie, aby zrobić miejsce dla płodu. Miednica unosi się do góry. Nie wpływa to na wygląd brzucha, ale kobieta czuje się inaczej: odczuwa mdłości, ma zaparcia i wzdęcia, często musi korzystać z toalety. To dlatego, że jej układ pokarmowy silnie reaguje na działanie progesteronu, a duża ilość tego hormonu jest niezbędna do podtrzymania ciąży. Ponadto rosnąca macica zaczyna napierać na żołądek, co oczywiście zaburza jego pracę.
Niektóre mamy są przekonane, że już w 1 trymestrze ciąży wyraźnie czują ruchy płodu, np. jako przelewanie czy bulgotanie. W rzeczywistości jest to praca jelit. Pierwsze ruchy maluszka można wyczuć najwcześniej około 16 tygodnia ciąży. Przyszłą mamę mogą niepokoić dziwne kłucia i bóle w podbrzuszu. Łagodne dolegliwości tego typu są normalne na początku ciąży. Natomiast silny ból i pojawienie się krwi na bieliźnie to objawy poronienia – kobieta powinna szybko zgłosić się do szpitala. Nawet jeżeli ciężarna czuje się dobrze, a krwi jest niewiele – powinna iść na kontrolę do ginekologa.