Przeskocz do treści

Jak rozwijać zdolności interpersonalne u dziecka?

Umiejętności interpersonalne są niezwykle ważne w codziennym życiu. To właśnie dzięki nim umiemy funkcjonować wśród innych ludzi. Zaczynają się one rozwijać od razu po narodzinach. Jednak to, jak bardzo się rozwiną, zależy w dużej mierze od rodziców. Zobacz, jak rozwijać zdolności interpersonalne u dziecka!

Spis treści:

  1. Czym są zdolności interpersonalne?
  2. Jak pomóc dziecku w rozwoju umiejętności interpersonalnych?

Czym są zdolności interpersonalne?

Umiejętności interpersonalne to zdolności społeczne i komunikacyjne, dzięki którym możemy funkcjonować w społeczeństwie. Dotyczą one:
• Własnej osoby – m.in. motywowanie siebie, asertywność, zarządzenie czasem
• Innych osób – m.in. komunikatywność, empatia, rozwiązywanie konfliktów, umiejętność pracy w zespole

Dzieci pierwszych umiejętności interpersonalnych uczą się już po narodzinach, komunikując nam swoje potrzeby poprzez płacz. Wraz z rozwojem nauczy się ono komunikować swoje potrzeby inaczej. Najbardziej intensywny rozwój umiejętności społecznych zauważymy, gdy maluch zacznie mieć stały kontakt z rówieśnikami w żłobku lub przedszkolu.

Jak pomóc dziecku w rozwoju umiejętności interpersonalnych?

W rozwijaniu umiejętności personalnych u dziecka ważne jest przede wszystkim nauczenie go dobrych praktyk. W tym celu możemy:
• Zachęcać go do inicjowania kontaktów z rówieśnikami
• Uczyć go empatii i rozumienia emocji innych osób
• Stawiać mu granice, dzięki którym nauczy się stawiać własne
• Pomagać dziecku radzić sobie z emocjami
• Naukę rozwiązywania konfliktów poprzez spokojną rozmowę
• Unikać stosowania jakichkolwiek form agresji fizycznej i słownej
• Pomagaj rozwiązywać problemy dziecka poprzez zadawanie mu pytań. W ten sposób może samo wpaść na rozwiązanie.

Niestety mimo starań umiejętności społeczne dziecka mogą nie rozwijać się tak, jak powinny. Może mieć to wiele różnych przyczyn. Powodować może ja je zaburzenie takie jak autyzm czy fobia społeczna, ale może to być także następstwo trudnej sytuacji życiowej. Niestety rodzice nie zawsze są w stanie sobie poradzić z tym sami. Stosowną pomoc dziecko może otrzymać na treningu umiejętności społecznych (TUS). Są to zajęcia grupowe lub indywidualne, podczas których specjaliści pracują nad rozwojem umiejętności interpersonalnych dziecka. Dziecko uczy się tam nie tylko umiejętności społecznych, ale także buduje swoją własną tożsamość i uczy się radzić sobie z własnymi emocjami.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *