Jak okiełznać dziecięcy stres?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu, która ma nas mobilizować do działania. Jego poziom nie może jednak być zbyt wysoki, ponieważ może mieć to niekorzystne konsekwencje. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nim odpowiednio radzić. Sprawdź jak radzić sobie ze stresem u dzieci, z którego dowiesz się, jak okiełznać stresowe sytuacje!
Spis treści:
- Jak rozpoznać stres u dziecka?
- Radzenie sobie ze stresem u dzieci: 6 skutecznych sposobów na okiełznanie stresu
Jak rozpoznać stres u dziecka?
Sam stres u dziecka nie jest niczym złym. Martwić powinniśmy się, jednak jeśli zamieni się on w stres przewlekły. Rozpoznać możemy go po następujących symptomach:
- Izolowanie się od innych
- Problemy ze snem
- Nerwowe zachowania
- Konfliktowość
- Spożywanie nadmiernej ilości jedzenia
- Nudności i wymioty
- Spocone dłonie
- Przewlekłe zmęczenie
- Biegunka
- Wypadanie włosów
- Drażliwość
- Niepokój
Radzenie sobie ze stresem u dzieci: 6 skutecznych sposobów na okiełznanie stresu
Dzieci dopiero uczą się radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. Samodzielnie będzie im więc ciężko okiełznać stres. Musimy im w tym pomóc.
Zrobić możemy to poprzez:
- Odciążenie dziecka – dzieci bardzo często mają dość dużo obowiązków. Przeanalizujcie więc rozkład dnia dziecka i sprawdźcie, czy z niektórych obowiązków nie da się zrezygnować.
- Rozmowy o uczuciach i emocjach – dziecko musi czuć się akceptowane i bezpieczne. Nic tak tego nie wzmocni, jak uwaga i zainteresowanie rodzica. Rozmawiajcie więc o samopoczuciu, odczuciach i potrzebach dziecka. Dzięki temu szybko wyłapiecie ewentualny stres. Dziecko też nie będzie obawiało się zgłosić do Was po pomoc w razie problemu.
- Wykonujcie ćwiczenia oddechowe – jest to nie tylko dobry sposób na odprężenie, ale także wspólne spędzenie czasu
- Pamiętajcie o kontakcie fizycznym – bliskość fizyczna wzmacnia więź oraz poczucie, że dziecko jest kochane i akceptowane. Jest to najlepszy fundament prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Co więcej, kontakt fizyczny powoduje wydzielanie się w mózgu substancji zwanej oksytocyną. Udowodniono, że powoduje ona przyjemność i zmniejsza poziom stresu.
- Regularnie uprawiajcie aktywność fizyczną – osłabi to reakcję stresową i poprawi samopoczucie.
Powyższe sposoby są bardzo skuteczne. Jednak w przypadku bardzo dużego stresu mogą nie zadziałać. W takiej sytuacji warto udać się z dzieckiem do psychologa.