Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Często zadajesz sobie to pytanie? Wydaje Ci się, że zrobiłaś już wszystkie możliwe badania, żeby dowiedzieć się, co jest przyczyną Twojej niepłodności, a mimo to nadal nie wiesz, dlaczego nie możesz zajść w ciążę? Powodem Twoich problemów z poczęciem dziecka może być celiakia, czyli trwająca przez całe życie nietolerancja glutenu. Pomóc w zdiagnozowaniu tej choroby może jedno, proste badanie genetyczne.
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Wpływ celiakii na płodność
Kobietom chorym na trwałą nietolerancję glutenu częściej niż pozostałym zdarza się poronić albo urodzić dziecko z niedowagą. Szacuje się, że kobiety z nieleczoną celiakią mają o 40% niższą płodność niż kobiety zdrowe. Średnio o kilka lat wcześniej rozpoczyna się u nich również menopauza.
Mężczyźni cierpiący na celiakię miewają z kolei problem ze słabą jakością nasienia, impotencją, czy zaburzeniem erekcji.
Przeczytaj też: Celiakia – objawy, diagnostyka i leczenie
Niepłodność w celiakii – przyczyną są niedobory pokarmowe
Celiakia jest bardzo poważną chorobą genetyczną, polegającą na trwałej nietolerancji glutenu – białka występującego w niektórych zbożach. Gdy osoba chora na celiakię je produkty zawierające gluten, z jej jelita cienkiego zaczynają stopniowo znikać kosmki jelitowe – drobniutkie wypustki, stanowiące dodatkową powierzchnię wchłaniania w jelicie. Dzięki tym niewielkim strukturom organizm może czerpać z żywności wszystko co najlepsze – witaminy i minerały.
Gdy w wyniku choroby kosmków jelitowych ubywa, ilość wchłoniętych substancji odżywczych automatycznie maleje. Niedobory pokarmowe bardzo osłabiają organizm. Z czasem jest on tak wycieńczony, że kobietom z celiakią trudno utrzymać ciążę i dochodzi do poronienia. Częściej zdarza im się też urodzić przed terminem.
Celiakia – niepłodność nie jest jedynym objawem choroby
Celiakia wywołuje u chorej osoby cały szereg bardzo uciążliwych objawów, począwszy od bólu brzucha, wzdęć, biegunek, wymiotów, niedokrwistości z niedoboru żelaza, problemów skórnych, zaniku szkliwa zębowego, a skończywszy na depresji i osteoporozie.
Nadzieja na dziecko – daje ją dieta bezglutenowa
Aby kobieta z celiakią mogła normalnie funkcjonować, nie może spożywać nawet najmniejszych ilości glutenu. Jeśli chce pozbyć się objawów celiakii i zarazem dać sobie szansę na dziecko, musi przejść na ścisłą dietę bezglutenową. W ten sposób kosmki wyścielające jelito cienkie zaczną stopniowo się odtwarzać i znów będą pobierać składniki odżywcze z pokarmu. Pozbycie się niedoborów pokarmowych zwiększy z kolei szansę na poczęcie dziecka.
Wprowadzanie diety bezglutenowej na własną rękę nie jest jednak zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że ta dieta sama w sobie jest już niedoborowa, a osoba która ją stosuje powinna być pod opieką dietetyka. Przede wszystkim, przed wprowadzeniem takiej diety należy jednak przebadać się pod kątem celiakii. Może się bowiem okazać, że wcale jej nie mamy, a przyczyna naszych problemów zdrowotnych leży gdzieś zupełnie indziej.
To może Cię zainteresować: Nietolerancje pokarmowe u dzieci – czym są i jak z nimi walczyć?
Badania DNA – rekomendowane przez ESPGHAN w diagnostyce celiakii
Celiakia jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy mogą być niejednoznaczne. Jeszcze kilka lat temu diagnozę stawiano na postawie wyników testów serologicznych (celiakia wiąże się z obecnością pewnych przeciwciał) i biopsji jelita cienkiego.
Dzięki rekomendacjom Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia z 2012 roku do standardów diagnostycznych weszły też badania genetyczne. Obecnie uznaje się je za najbardziej wiarygodną metodę diagnozowania celiakii. Test DNA wykrywa geny, bez których nie można zachorować na celiakię – geny HLA-DQ2 i HLA DQ8.
Za jego pomocą można więc w 100% wykluczyć chorobę. Jeśli badana osoba nie ma tych genów, celiakia jej nie dotyczy i już nigdy dotyczyć nie będzie. Ponadto test genetyczny można przeprowadzić u osoby stosującej już dietę bezglutenową, na co nie pozwalają badania serologiczne. Jest też dużo bardziej komfortowy od inwazyjnej i dość stresującej – zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów – biopsji jelita cienkiego.