Poznaj bezpieczne metody badania DNA płodu. Bez ryzyka dla ciąży!
Dzięki ciężkiej pracy naukowców opracowano bezpieczne metody badania DNA płodu. Bez ryzyka dla ciąży można sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe. Zbadanie wolnego płodowego DNA powinna rozważyć każda kobieta w ciąży.
Spis treści
Czym jest wolne płodowe DNA?
CffDNA są to fragmenty materiału genetycznego płodu, które w czasie ciąży dostają się przez łożysko do krwiobiegu matki. Od 10 tygodnia ciąży jest ich tak dużo, że można na ich podstawie ocenić cały materiał genetyczny dziecka. W tym celu od przyszłej mamy pobiera się próbkę krwi z żyły i analizuje przy pomocy nowoczesnych technik.
Jakie są bezpieczne metody badania DNA płodu (bez ryzyka dla ciąży)?
Laboratoria w Polsce oferują kilka wariantów badania wolnego płodowego DNA. Określa się je ogólnie jako badania NIPT. Różnią się one od siebie między innymi zakresem analizy oraz tzw. walidacją kliniczną. Walidacja to proces, w którym ocenia się skuteczność testu. Najszerszy zakres analizy mają obecnie NIFTY PRO oraz Prenatal testDNA.
NIFTY PRO – W przypadku ciąży pojedynczej może wykryć ryzyko 102 nieprawidłowości genetycznych. Natomiast w ciąży bliźniaczej trisomię 21, trisomię 13 i trisomię 18. Wynik odnosi się nie do pojedynczych płodów, ale całej ciąży. Jego czułość wynosi 99%, a walidacja kliniczna dotyczyła 147 000 ciąż.
Prenatal testDNA – Wyróżnia się możliwością określenia RhD płodu. Badanie to jest skuteczne także w przypadku rzadkich nieprawidłowości. Przed pobraniem próbki krwi do Prenatal testDNA nie trzeba odstawiać heparyny. Co niestety jest konieczne przy niektórych innych testach prenatalnych z krwi, jak NIFTY.
Na co zwrócić uwagę zlecając wykonanie badania NIPT?
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić zakres analizy, walidację kliniczną oraz oczywiście cenę. Potem dobrze jest przejrzeć oferty laboratoriów genetycznych, ponieważ niektóre z nich nie gwarantują wysokiej jakości usług. Firma powinna być podmiotem leczniczym z ubezpieczeniem OC. Dobrze jest upewnić się, że laboratorium dba o klienta, np. w cenie badania zapewniając konsultację z genetykiem klinicznym (w przypadku nieprawidłowego wyniku badania). Czujność powinno wzbudzić nadmierne straszenie amniopunkcją. Warto też wcześniej zapoznać się z formularzem zlecenia.