Przeskocz do treści

Badanie WES – daje nam wiele możliwości

Badanie WES - dlaczego tak szybko zyskuje na popularności, Badanie WES - czym można je wykonać za granicą, Badanie WES - jak wyglądanie pobranie próbki do badania, Badanie WES - jedyne tak szerokie badanie

Rozwój medycyny i nauki imponuje nie jednej osobie. Z dobrodziejstw nowych technologii możemy korzystać na każdym kroku, szczególnie jeśli chodzi o ochronę i leczenie naszego zdrowia. Jednym z takich cudów nauki jest badanie WES. Polega ono na badaniu całego egzomu, czyli wszystkich znanych genów znajdujących się w ludzkim organizmie. Co warto wiedzieć decydując się na badanie eksomu WES?

Badanie WES – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
Badanie WES – czym można je wykonać za granicą?
Badanie WES – jak wyglądanie pobranie próbki do badania?
Badanie WES – jedyne tak szerokie badanie

Badanie WES – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?

Jak zostało zapowiedziane na początku artykułu badanie WES sprawdza wszystkie znane nam geny człowieka. Ich liczba jest bardzo duża, wynosi bowiem około 23 tysięcy. Dzięki temu można przebadać się całościowo pod względem różnych chorób, które dają o sobie znać oraz tych ukrytych, mogących pojawić się w późniejszych latach życia. Zatem nie bez powodu zyskało ono bardzo dużą popularność i coraz częściej jest zlecane przez lekarzy lub osoby prywatne.

Badanie WES – czy można je wykonać za granicą?

Jednym z ważnych pytań dotyczących badania WES jest czy można je wykonać za granicą? Oczywiście istnieje taka możliwość, a zaraz dwa sposoby jego wykonania. Pierwszym jest znalezienie laboratorium na terenie kraju, w którym się znajdujemy i nawiązanie z nim współpracy. Drugim – zgłoszenie się poprzez formularz internetowy do placówki mieszczącej się w Polsce. Zostanie do nas wysłany zestaw do pobrania próbek, które następnie trzeba odesłać do laboratorium. Wynik również dostępny będzie online.

Badanie WES – jak wyglądanie pobranie próbki do badania?

Do przeprowadzenia badania niezbędny jest nasz materiał genetyczny, zatem jak wyglądanie pobranie próbki do badania? W przypadku pobierania próbki krwi można umówić się z pielęgniarką, która wstawi się na umówiony dzień w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na wymaz z policzka, otrzymamy specjalny zestaw, którego możemy użyć sami według instrukcji.

Badanie WES – jedyne tak szerokie badanie

Badanie WES umożliwia jednoczesne przebadanie wszystkich genów w naszym organizmie. W przeciwieństwie do innych badań genetycznych, które jednorazowo sprawdzały tylko kilka genów pod kątem określonych chorób. Przez to badanie genetyczne WES jest na tą chwilę najszerszym dostępnym badaniem na rynku.