Przeskocz do treści

Badania metaboliczne i podejrzenie autyzmu

Jak można zrobić badania metaboliczne autyzmu, Kto powinien zrobić badanie metaboliczne autyzmu, Dlaczego warto zrobić badanie metaboliczne autyzmu, Jak rozpoznać badanie metaboliczne autyzmu

Autyzm jest chorobą, która coraz częściej rozpoznawana jest u dzieci – w tym także w Polsce. Jest to choroba powodująca zaburzenie w komunikacji werbalnej i pozawerbalnej dziecka. Pacjent ze zdiagnozowanym autyzmem ma także problemy ze zrozumieniem pewnych zjawisk społecznych. Lekarze zalecają wykonywanie badań metabolicznych, w tym badań genetycznych dziecka dzięki czemu szybciej zostanie wprowadzone prawidłowe leczenie.

Jak można zrobić badania metaboliczne autyzmu?
Kto powinien zrobić badanie metaboliczne autyzmu?
Dlaczego warto zrobić badanie metaboliczne autyzmu?
Jak rozpoznać badanie metaboliczne autyzmu?

Jak można zrobić badania metaboliczne autyzmu?

Autyzm – badania metaboliczne można w dzisiejszych czasach wykonać w wielu laboratoriach. Warto sprawdzić najbliżej położone placówki, czy mają badania pod tym kątem. Niektóre placówki oferują możliwość pobrania odpowiednich próbek w domu pacjenta, dzięki czemu dziecko będzie miało zapewniony odpowiedni komfort i wygodę.

Kto powinien zrobić badanie metaboliczne autyzmu?

Badania metaboliczne pod kątem autyzmu powinny zostać przeprowadzone u wszystkich dzieci, którym lekarz sygnalizuje niepokojące objawy. Czasem może się okazać, że lekarz źle ocenił sytuację. Często okazuje się, że dziecko wykazuje odpowiednie cechy rozwijającego się autyzmu. Im wcześniej zostaną wykonane takie badania na wynik których czeka się około 10 tygodni, tym lepiej dla przyszłości samego dziecka.

Dlaczego warto zrobić badanie metaboliczne autyzmu?

Autyzm – badania metaboliczne przynoszą mnóstwo korzyści. Zalicza się do nich:

  • szybka skuteczność terapii,
  • szybkie wprowadzenie indywidualnej diety u dziecka,
  • możliwość oszacowania ryzyka wystąpienia choroby u rodzeństwa dziecka z autyzmem,
  • ochrona dziecka przed pogarszającym się stanem zdrowia.

Jak rozpoznać badanie metaboliczne autyzmu?

Odpowiednio wykonane badania metaboliczne dają ogromną szansę na powstrzymanie rozwoju zaburzenia. W tym przypadku wykonuje się test WES, który jest badaniem DNA. Za jednym razem istnieje możliwość sprawdzenia 23 000 genów. Na podstawie testu WES wykrywa się m.in. autyzm oraz inne choroby, które swoim przebiegiem są podobne do autyzmu, jak np. wrodzone niedobory odporności.