Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS jest przewlekłą, alergiczną chorobą skóry. Jest rozpoznawana najczęściej we wczesnym dzieciństwie i charakteryzuje się występowanie objawów i okresów remisji. Dodatkowo należy wspomnieć, iż wielokrotnie łączy się z innymi chorobami, między innymi celiakią inaczej chorobą trzewną.
Co oznacza AZS u dzieci?
Jakie są objawy AZS u dziecka?
Jakie badania zrobić dziecku z AZS?
Czy AZS u dziecka może oznaczać chorobę?
Co oznacza AZS u dzieci?
AZS u dzieci oznacza konieczność kontroli i pielęgnacji skóry. Jest to dolegliwość, która może nawrócić nawet pomimo wcześniejszej terapii, ponieważ cechuje się związkiem z sezonowością występowania alergenów. Ponadto dziecko powinno być pod opieką lekarską, by w porę stwierdzić możliwe alergie pokarmowe lub wykryć celiakię.
Jakie są objawy AZS u dziecka?
Do najważniejszych objawów należy: świąd skóry, zmiany skórne umiejscowione w obrębie powierzchni zgięciowych kończyn, przewlekły przebieg zapalenia skóry, atopowy wywiad, suchość skóry, rogowacenie mieszkowe, skłonność do wyprysku rąk i stóp, wyprysk sutków, zapalenie warg, zapalenie spojówek, zaciemnienie okolic oczodołów, nietolerancja niektórych pokarmów, biały dermografizm i wiele innych, które należy skonsultować z lekarzem.
Jakie badania zrobić dziecku z AZS?
Schorzenia takie jak AZS, celiakia czy choroba Dühringa czyli tak zwana skórna manifestacja choroby trzewnej często współistnieją że sobą. Oprócz standardowej diagnostyki AZS (alergiczne testy skórne, poziom przeciwciał IgE we krwi) może się okazać konieczna diagnostyka na przykład celiakii. Do szerokiej bazy badań w jej kierunku zaliczyć można bardzo specyficzne i dokładne testy genetyczne.
Czy AZS u dziecka może oznaczać chorobę?
AZS samo w sobie jest chorobą, którą przebiega z okresami objawowymi. Niestety jak większość chorób alergicznych może współistnieć z innymi dolegliwościami z tej grupy. Na przykład częstość występowania celiakii u chorych na atopowe zapalenie skóry jest czterokrotnie większa niż w populacji zdrowej. Nie jest to informacja przesądzająca diagnozę, ale powinna być przyczyną kontroli dziecka pod kątem niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego.