Przeskocz do treści

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to choroba, która najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci. Uznawana jest za jedno z najpoważniejszych problemów dermatologiczno-alergicznych. Poniżej podpowiadamy, co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowlęcia.

Spis treści:

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – objawy
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – przyczyny
Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u niemowlęcia?
Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – czym jest?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia to niezakaźne, zapalne schorzenie skóry, które ma przewlekły i nawracający charakter. Polega na uszkodzeniu bariery ochronnej skóry.

Choroba ta może występować w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci. Organizacje zdrowotne na świecie szacują, że cierpi na nią około 20% dzieci i od 1% do 3% osób dorosłych.

Prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka na AZS zwiększa się, gdy u rodziców występują choroby alergiczne. Dotyka częściej dziewczynek, ale to szczególnie chłopcy są narażeni na jej ciężki przebieg. Szacuje się, że 40-55% dzieci „wyrasta” z choroby, u pozostałych schorzenie może utrzymywać się do dorosłości.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – objawy

Jedne z pierwszych objawów atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia pojawiają się przed szóstym miesiącem życia malucha, a u większości przed ukończeniem pierwszego roku życia. Początkowe symptomy to przede wszystkim nadmiernie wysuszona skóra, zaczerwienie i uczucie swędzenia, na które dzieci reagują rozdrażnieniem i niepokojem.

W zależności od wieku dziecka przebieg i obraz choroby może być inny.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia i dziecka do drugiego roku życia to szczególnie zmiany w postaci wysypki rumieniowo-wysiękowej, czyli zaczerwienie, pęcherzyki, grudki, umiejscowione przede wszystkim na skórze głowy i twarzy – policzkach i czole.

Objawy AZS między 3 a 12 rokiem życia to zmiany skórne, które występują na grzbietach rąk i stóp, w zgięciach łokci i pod kolanami. Ostra faza choroby oznacza ogniska rumieniowe, pokryte pęcherzykami i grudkami. Natomiast faza przewlekła to zgrubiała, szorstka i łuszcząca się skóra. U starszych dzieci schorzenie to może obejmować duże powierzchnie skóry.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt to w dużej mierze czynniki genetyczne. Dzieci chorujących rodziców na AZS są dużo bardziej narażone na ryzyko schorzenia niż dzieci rodziców niedotkniętych tym problemem.

Do innych przyczyn atopowego zapalenia skóry u niemowląt zaliczamy czynniki środowiskowe. Działają one jako wyzwalacze – choroba ujawnia się bądź zaostrza. Należą do nich: alergeny (czyli np. kurz, roztocza, pyłki roślin, alergeny pokarmowe, alergeny pochodzenia grzybiczego i zwierzęcego składniki kosmetyków, tkaniny, z których wykonana jest odzież dziecka), zanieczyszczenia środowiska, stres, warunki klimatyczne. Ryzyko atopii wzrasta również w przypadku zaprzestania karmienia piersią przed ukończeniem 4 miesiąca życia malucha.

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u niemowlęcia?

W przypadku, gdy w rodzinie miały miejsce tego typu schorzenia, już na wczesnym etapie życia dziecka warto stosować środki zapobiegawcze. Aby zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u niemowlęcia, lekarze zalecają jak najdłuższe karmienie naturalne. Należy unikać czynników drażniących, np. ubrań wykonanych z syntetycznych tkanin lub wełny, mydła, gorącej wody, potu. Nie wolno narażać dziecka na kontakt z dymem tytoniowym. Konieczne jest zredukowanie z otoczenia alergenów roztoczy kurzu domowego. Warto mieć również na uwadze, że to stres i czynniki psychiczne są często odpowiedzialne za rozwój AZS.

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt?

By jak najwcześniej rozpocząć leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt, już przy pierwszych, zaobserwowanych objawach, którym towarzyszy intensywne swędzenie, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Leczenie AZS u niemowląt ma charakter wielokierunkowy i uzależnione jest od fazy choroby i nasilenia zmian na skórze. Polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków – emolientów, które myją i natłuszczają skórę. W niektórych przypadkach należy stosować je nawet 3-4 razy w ciągu dnia.

Przy leczeniu atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia zaleca się leki przeciwzapalne i antyhistaminowe. Niekiedy istnieje potrzeba wdrożenia antybiotyków, leków przeciwwirusowych lub przeciwgrzybiczych. Ograniczenia dietetyczne wprowadza się na podstawie potwierdzonej badaniami nadwrażliwości pokarmowej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *