Przeskocz do treści

Anemia u dzieci – co ją powoduje i czy zawsze oznacza chorobę?

Co powoduje anemię u dzieci, Kiedy anemia u dzieci jest niebezpieczna, Kiedy anemia u dzieci oznacza chorobę, Jakie choroby są związane z anemią u dzieci

Anemia u dzieci oznacza niedobór żelaza we krwi. Stan ten powoduje zmniejszenie ilości czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne między innymi za transport tlenu do komórek w całym organizmie. Chociaż jej objawy bywają nietypowe i łatwo je przeoczyć, anemii może zwiastować groźne choroby. Dowiedz się więcej o anemii u dziecka.

Co powoduje anemię u dzieci?
Kiedy anemia u dzieci jest niebezpieczna?
Kiedy anemia u dzieci oznacza chorobę?
Jakie choroby są związane z anemią u dzieci?

Co powoduje anemię u dzieci?

Rodzice, którzy dowiadują się, że ich dziecko ma anemię, często zastanawiają się nad jej przyczyną. Za ten stan odpowiedzialny jest niedobór żelaza w organizmie, który najczęściej spowodowany jest nieprawidłową dietą, ubogą w produkty roślinne i odzwierzęce, które bogate są w ten pierwiastek. Przyczyną anemii bywają także nietolerancje pokarmowe, na przykład nietolerancja glutenu.

Kiedy anemia u dzieci jest niebezpieczna?

Anemia jest niebezpieczna w każdym wieku, dlatego jeżeli zostanie wykryta, należy jak najszybciej dojść do jej przyczyny oraz rozpocząć odpowiednie leczenie. Niedokrwistość może prowadzić do niedotlenienia, które z kolei odbija się na gorszym funkcjonowaniu niemal wszystkich narządów w organizmie.

Kiedy anemia u dzieci oznacza chorobę?

Anemia u dzieci może mieć wiele przyczyn. Należy jednak pamiętać, że sama w sobie nie jest ona chorobą, może natomiast stanowić objaw przewlekłego schorzenia lub pozostałość po przebytej niedawno infekcji. Ponieważ anemia bywa spowodowana nietolerancją pokarmową, warto wykonać badania w kierunku chorób takich jak celiakia.

Jakie choroby są związane z anemią u dzieci?

Z anemią u dzieci może być związanych wiele chorób i najczęściej są to schorzenia przewlekłe. Może ona występować w następstwie zwykłych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Jeżeli jednak w przebiegu anemii pojawiają się małopłytkowość i leukopenia z czasem może ona rozwinąć się w białaczkę. Anemia jest jednym z objawów celiakii, dlatego jeżeli suplementacja żelaza nie pomaga, warto wykonać badania genetyczne dziecka w kierunku diagnostyki tej choroby. Nieleczona bowiem może skutkować nie tylko anemią, ale także niedożywieniem.