Dzieci narażone są na wiele czynników, które powodują stany zapalne i choroby. Niedojrzały układ odpornościowy czy ciągła styczność z brudnymi przedmiotami lub zarazkami oraz inne determinanty przyczyniają się do różnego rodzaju infekcji czy schorzeń. Jedną z często występujących są afty u dzieci.
Kiedy pojawiają się afty u dzieci?
Jak radzić sobie z aftami u dzieci?
Czy częste afty u dzieci mogą oznaczać chorobę?
Jakie są objawy pojawiania się aft u dzieci?
Kiedy pojawiają się afty u dzieci?
Afty u dzieci pojawiają się najczęściej w okresie ząbkowania, ale nie tylko. Jest to przypadłość dzieci starszych, między innymi dlatego, że modyfikacja diety i zmniejszenie ilości spożywanego mleka powoduje zmianę pH w ustach, co powoduje zanik pleśniawek i pojawienie się aft. Afty u dzieci powstają także przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej, jako wynik choroby, ale powodem może być także nietolerancja pokarmowa.
Jak radzić sobie z aftami u dzieci?
Afty u dzieci, tak jak i u dorosłych, znikają samoczynnie. Najlepiej jest zastosować działania, minimalizujące ból, czyli podawanie dziecku pokarmów o gładkiej konsystencji i dużej ilości wody oraz wykluczenie kwaśnych czy słonych potraw, które dodatkowo podrażniają rany. Należy się również skupić na lepszej higienie jamy ustnej, dzięki czemu problem aft zostanie mocno zredukowany. W ostateczności można także podać środek przeciwbólowy, jednak afty mają tendencję do nawrotów, więc trzeba mieć tego świadomość i ewentualnie podawać preparaty zmniejszające powtarzalność ich występowania.
Czy częste afty u dzieci mogą oznaczać chorobę?
Jak już zostało wspomniane, afty mają tendencje do nawracania, jednak jeśli afty u dziecka pojawiają się częściej niż raz w roku lub też nie ustępują samoistnie, a zastosowane domowe leczenie nie przynosi rezultatów, warto udać się do specjalisty. Lekarz określi wówczas, czy jest to jedynie nawracające zapalenie jamy ustnej i wówczas zaleci stosowanie antybiotykoterapii, płukanek lub nawet przyjmowanie sterydów. Jest również możliwość, że lekarz zaleci badanie krwi, mające na celu sprawdzenie czy afty są skutkiem choroby ogólnoustrojowej lub na przykład nietolerancji glutenu, czyli celiakią. Afty są bowiem jednym z najczęstszych objawów celiakii i nie powinny być lekceważone.
Jakie są objawy pojawiania się aft u dzieci?
Objawy wystąpienia aft u dzieci są przeróżne, jednak do najczęstszych można zaliczyć delikatną, punktową bolesność lub uczucie mrowienia, co zapoczątkowuje stan zapalny. Afty tworzą się najczęściej na wewnętrznej stronie policzków, na wargach, języku, podniebieniu czy dziąsłach. Zdarza się również, że zmiany zapalne w jamie ustnej poprzedzone są powiększeniem węzłów chłonnych. Zanim pojawią się afty u dziecka, może być ono rozdrażnione, płaczliwe, grymaśne, zdarza się także, że ma ono zmniejszony apetyt i podwyższoną temperaturę.