Przeskocz do treści

Czy zawroty głowy na początku ciąży są niebezpieczne?

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości są zawroty głowy na początku ciąży. Co dzieje się w organizmie ciężarnej, że wiruje jej w głowie? Czy zawroty głowy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba leczyć?

Zawroty głowy na początku ciąży – dlaczego dokuczają przyszłym mamom?

Zawroty głowy na początku ciąży dokuczają większości ciężarnym. Budzi to duży niepokój i niekiedy skłania do wizyty u lekarza, W większości wypadków nie są one groźne dla zdrowia matki i płodu. Pojawiają się, ponieważ organizm przyszłej matki zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Na skutek działania progesteronu dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne, ale objętość krwi zwiększa się stopniowo. Ponadto wirowanie w głowie może być skutkiem osłabienia, które następuje po wymiotach. Zawroty głowy na początku ciąży nie są niebezpieczne pod warunkiem, że kobieta właściwie zadba o własne bezpieczeństwo. Szczególnie że mogą skończyć się omdleniem. Ciężarna nie może dopuścić do niekontrolowanego upadku. Gdy kręci się jej w głowie, powinna położyć się na lewym boku z uniesionymi stopami. Jeżeli nie jest to możliwe, wtedy musi usiąść i pochylić się do przodu. Następnie może umieścić głowę między kolanami i głęboko oddychać. Dzięki temu znika ryzyko przewrócenia się, a do mózgu dociera większa ilość krwi.

Jak uniknąć zawrotów głowy na początku ciąży?

Zawroty głowy często pojawiają się w wyniku gwałtownej zmiany pozycji ciała. Dlatego trzeba unikać szybkiego wstawania z łóżka lub z krzesła. W przypadku częstych mdłości z wymiotami trzeba dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu i jedzenie niewielkich, lekkostrawnych posiłków, Wtedy jest szansa, że organizm otrzyma niezbędne składniki odżywcze. Zawroty głowy niekiedy nasilają się w dusznych pomieszczeniach – należy ich unikać i często wietrzyć mieszkanie. Ciężarna nie może robić długich przerw między posiłkami, ponieważ prowadzi to do zbyt dużego obniżenia glukozy we krwi, a w konsekwencji do zawrotów głowy.

Zawroty głowy na początku ciąży – kiedy poinformować o nich lekarza?

Zawrotów głowy na początku ciąży doświadcza około 75% wszystkich ciężarnych. Nie trzeba o nich mówić ginekologowi, jeżeli występują rzadko i nie doprowadziły np. do upadku. Trzeba zgłosić je lekarzowi, jeżeli są częste. Mogą one być objawem niewykrytej choroby, np. cukrzycy, anemii. Obie te choroby niekorzystnie wpływają na przebieg ciąży i zdrowie matki i dziecka. Sygnałem alarmowym są też zawroty głowy, którym towarzyszy silny ból, ponieważ tak może dawać o sobie znać nadciśnienie tętnicze, które może być niebezpieczne.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *