Przeskocz do treści

Jakie badania na wykrycie raka w organizmie?

Z większością chorób nowotworowych możemy szybko i skutecznie wygrać. Konieczne jest jednak do tego szybkie rozpoczęcie leczenia, a wcześniej odpowiednia diagnoza. W tym celu konieczne jest wykonanie kilku testów. Jakie badania na wykrycie raka w organizmie warto wykonać? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Markery nowotworowe
  2. Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Badania obrazowe
  3. Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Kolonoskopia
  4. Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Cytologia

Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Markery nowotworowe

Markery nowotworowe to substancje, których stężenie w naszym organizmie rośnie w przypadku nowotworu. Znajdują się one we krwi, moczu oraz płynach ustrojowych . Zaliczamy do nich:

  •  CA 125 – jego wysoki poziom świadczyć może o raku jajnika.
  •  CA 15-3 – ten marker związany jest z rakiem piersi, rakiem jelita grubego oraz rakiem wątroby
  •  CA 19-9 – jego poziom jest podwyższony najczęściej w przypadku raka trzustki
  •  CEA – ten marker nowotworowy powiązany jest z rakiem odbytu i jelita grubego
  •  AFP – jego podwyższony poziom może być skutkiem raka jądra

Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Badania obrazowe

Badania obrazowe również są bardzo pomocne w diagnostyce chorób nowotworowych. Dzięki nim możemy nie tylko wykryć raka, ale także dokładnie zlokalizować go w organizmie. Do takich badań zaliczamy:

  • Tomografię komputerową
  •  Rezonans magnetyczny
  •  Pozytonową tomografię emisyjną (PET)

Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie, dzięki któremu wykryć możemy raka jelita grubego. Jest to jeden z najczęściej występujących typów nowotworów. Dzięki kolonoskopii lekarz może obejrzeć jelito pacjenta od wewnątrz, co pozwoli mu szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą.

Kolonoskopia niestety nie jest badaniem, na które pacjenci zgłaszają się zbyt chętnie. Strach przed nią nie powinien jednak powstrzymywać nas przed przeprowadzeniem diagnostyki. W takiej sytuacji polecamy zdecydować się na test na raka jelita grubego ColoAlert. Jest to nieinwazyjne badanie, w którym zmiany nowotworowe wykryte mogą zostać na podstawie próbki kału.

Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Cytologia

Cytologia to badanie, dzięki któremu wykryć można raka szyjki macicy. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie trafia do analizy. Badanie to jest w pełni bezpieczne oraz bezbolesne. Dzięki niemu raka szyjki macicy wykryć możemy nawet na etapie, gdy nie pojawiły się jeszcze żadne konkretne objawy . Badanie to powinno wykonywać się regularnie. Według zaleceń należy robić to przynajmniej raz na trzy lata .

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *