Test na raka jelita grubego – który wybrać?
Rak jelita grubego jest chorobą, która przez długi czas rozwija się w ukryciu. Bez diagnostyki nie da się zauważyć jej charakterystycznych oznak. Pojawiają się one, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, a jakiekolwiek leczenie nie przyniesie już oczekiwanych skutków. Uniknąć tego możemy, wykonując odpowiedni test na raka jelita grubego. Sprawdź, jakie badanie będzie odpowiednie!
Spis treści:
- Test na raka – jak powinna wyglądać diagnostyka?
- Test na raka jelita grubego – jakie badania warto wykonać?
Test na raka – jak powinna wyglądać diagnostyka?
Każdy pacjent w diagnostyce raka jelita grubego powinien wykonać jedno kluczowe badanie – kolonoskopię. Większość osób stara się jednak uniknąć tego testu na raka, ponieważ kojarzy się im z bólem i dyskomfortem. Według statystyk na badanie to zgłasza się jedynie 17,4% pacjentów . W konsekwencji u większości osób rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno. Na takim etapie nie da się już wprowadzić skutecznego leczenia, przez co wielu pacjentów przegrywa walkę z chorobą. Życie uratować może im jedynie wczesne postawienie diagnozy. Warto więc jak najwcześniej wykonać test na raka.
Test na raka jelita grubego – jakie badania warto wykonać?
Kluczowy test na raka jelita grubego, czyli kolonoskopia, jest badaniem endoskopowym dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Oznacza to, że w trakcie badania lekarz ocenia wnętrze jelita grubego oraz fragment jelita cienkiego pacjenta. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Możliwe jest także wprowadzenie dodatkowych narzędzi np. w celu pobrania wycinka do badania histopatologicznego . Badanie powinno zostać wykonane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dzięki czemu nie będzie ono bolesne.
Sama kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut. Czas trwania badania zależy od tego, czy lekarz zauważy jakiekolwiek zmiany. Pacjent musi jednak do badania zacząć przygotowywać się już kilka dni wcześniej. Około tydzień przed badaniem należy rozpocząć stosowanie diety lekkostrawnej. Dwa dni wcześniej pacjent powinien zacząć pić specjalną zawiesinę przeczyszczającą. Z kolei na samą kolonoskopię zgłosić należy się na czczo. Posiłków nie powinniśmy więc spożywać na 12 godzin przed badaniem.
Pacjenci z obawy przed bólem często szukają alternatywy dla kolonoskopii. Od niedawna w Polsce istnieje możliwość wykonania równie skutecznego badania, które nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Jest nią test Coloalert. Dzięki niemu na podstawie próbki kału możemy wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Jest to bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Jednak wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowych zmian będzie wiązało się z wykonaniem kolonoskopii.