Czy demencja to choroba psychiczna? Objawy psychiczne demencji
Demencja jest chorobą powodującą ogólne pogorszenie się sprawności umysłowej. Oznacza to, że powoduje ona wiele objawów związanych z psychiką. Sprawdź, jakie dokładnie objawy psychiczne powoduje demencja!
Spis treści:
- Demencja – choroba psychiczna
- Demencja – objawy psychiczne choroby
- Depresja a demencja – czy choroby te się łączą?
Demencja – choroba psychiczna
Demencja jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do osłabienia działania wszystkich funkcji poznawczych chorego. Pogorszeniu ulega więc pamięć, skupianie uwagi czy logiczne myślenie. Deficyty w obrębie wymienionych funkcji nie będą jednak takie same. Niektóre funkcje poznawcze u osoby z demencją będą działać lepiej, a inne gorzej.
Demencja najczęściej rozwija się u seniorów po 65 roku życia. Może ona jednak pojawić się także u młodszych osób na skutek m.in. chorób neurodegeneracyjnych, udaru mózgu, choroby nerek, padaczki u dzieci czy wodogłowia. Jak widać, podłoże demencji może być poważne. Bardzo ważne jest więc, aby zdiagnozować u pacjentów nie tylko demencję, ale także jej przyczynę.
Demencja – objawy psychiczne choroby
Demencja to choroba rozwijająca się stopniowo. Jej przebieg podzielić można na trzy etapy:
- Jednym z pierwszych objawów demencji są zaburzenia pamięci. Chorzy mogą zapominać daty czy miejsca, w których odłożyli dany przedmiot. Mogą także próbować nieco odizolować się od społeczeństwa. Ten etap w rozwoju demencji jest bardzo delikatny. Zwykle najbliższe osoby chorego na tym etapie nie zauważają jeszcze w jego zachowaniu żadnych niepokojących zmian.
- W drugim etapie rozwoju demencja staje się już nieco bardziej widoczna, ponieważ jej objawy się nasilają. Zaczynają pojawiać się problemy z orientacją w terenie, logicznym myśleniem oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
- W trzecim etapie rozwoju demencja jest już bardzo nasilona. Chorzy zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością, zachowują się nieadekwatnie do sytuacji i przestają rozpoznawać swoich najbliższych. W konsekwencji wymagają stałej opieki. Bez niej nie będą w stanie funkcjonować.
Depresja a demencja – czy choroby te się łączą?
Depresja i demencja bardzo często są ze sobą mylone ze względu na pojawiające się objawy psychiczne. Schorzenia te można jednak łatwo rozróżnić po tym, jak się rozwijają. W przypadku depresji objawy od razu są nasilone, a demencja rozwija się stopniowo.