Przeskocz do treści

Czy kwas foliowy chroni przed Zespołem Downa i innymi wadami genetycznymi?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby każda kobieta w ciąży przyjmowała kwas foliowy. Ma to ochronić płód przed zaburzeniami genetycznymi. O jakie choroby chodzi? Czy kwas foliowy chroni przed Zespołem Downa? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Kwas foliowy a rozwój płodu
  2. Kwas foliowy – kiedy zacząć suplementację?
  3. Kwas foliowy – dieta czy suplementy

Kwas foliowy a rozwój płodu

Ludzki organizm nie potrafi sam wytworzyć kwasu foliowego. Fakt ten ma ogromne znaczenie dla nowego życia, które rozwija się w trakcie ciąży. Brak tej substancji może spowodować powstawanie wadliwych genów już na samym początku rozwoju płodu. Te wadliwe geny wywołują Zespół Downa.

Najmniej narażone na problemy zdrowotne jest dziecko kobiety, której organizm już w momencie poczęcia jest nasycony kwasem foliowym. Wtedy płód może z niego korzystać od razu. Szczególnie, że na skutek jego braku maluszek może urodzić się z rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem albo innymi wadami układu nerwowego. Deficyt kwasu foliowego może być też przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz wrodzonych wad serca. Istnieją również wyniki badań, na podstawie których można wysnuć wniosek, że właściwa ilość kwasu foliowego w ciele dziecka chroni go przed infekcjami układu oddechowego. Naukowcy nadal analizują to zagadnienie.

Kwas foliowy – kiedy zacząć suplementację?

O suplementację kwasu foliowego ginekolodzy proszą przede wszystkim kobiety w ciąży. Jednak coraz więcej lekarzy o konieczności jego spożywania informuje już panie na etapie „starania się” o potomstwo. A co z nieplanowanymi ciążami? Dlatego warto uświadamiać wszystkie kobiety przed menopauzą o jego znaczeniu.

Niedawno przeprowadzono badania, które wskazują, że także panowie powinni przyjmować kwas foliowy, ponieważ dzięki temu będą produkować plemniki z właściwą ilością chromosomów.

O kwasie foliowym nie można zapominać w trakcie laktacji. W pierwszym roku życia układ nerwowy dziecka rozwija się bardzo szybko, a jego komórki powstają w ogromnych ilościach. W tym procesie nadal ważny jest kwas foliowy, a maleństwo odżywia się przecież głównie mlekiem mamy.

Kwas foliowy – dieta czy suplementy

Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9, znajduje się w m.in. szpinaku, sałacie, kapuście, orzechach, burakach, ziarnach zbóż. Niestety niszczy go obróbka termiczna, promienie słoneczne, a nawet długie przechowywanie. Straty witaminy mogą sięgać do 90%. Co więcej, łatwo jest utrudnić jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wystarczy stosować antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne albo środki przeciwbólowe.-

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *